Koszovú ügyében újabb határozattervezet készült
A tervezet értelmében ha az újabb 120 nap elteltével sem születik megállapodás a két fél között, automatikusan életbe lép a dél-szerbiai szakadár tartomány számára ellenőrzött függetlenséget előirányzó, márciusban bemutatott Ahtisaari-terv. A finn diplomata által összeállított javaslat szerint Koszovóban egy európai megbízott venné át a jelenleg a tartományt igazgató ENSZ helyét, s európai rendőri erőket vezényelnének a Koszovóban állomásozó 16 ezer 500 fős NATO-kontingens mellé.
Egyelőre nem lehet tudni, mikor szavaz a BT az új Koszovó-határozatról, de kevéssé valószínű, hogy a most köröztetni kezdett javaslat elnyerheti az ügyben Szerbiát támogató Oroszország jóváhagyását.
Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet első reagálásában elfogadhatatlannak nevezte a javaslatot. Újságíróknak úgy fogalmazott: az előterjesztők most már egyetértenek Moszkvával abban, hogy további tárgyalásokra van szükség. "Ezzel együtt, attól tartok, hogy ez nem igazán hoz bennünket közelebb," mivel négy hónap után "Ahtisaari javaslata fog érvénybe lépni" - mondta.
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök-helyettes előzőleg Rómában úgy nyilatkozott, Oroszország érdekelt a tárgyalások folytatásában. Kijelentette, történelmi tanulság, hogy nem vezet jóra, ha nem vonnak be minden érdekelt felet egy európai ország jogállásának rendezésébe, s hozzáfűzte: Moszkva számára "nem elfogadható minden opció".
Oroszország korábban kilátásba helyezte, hogy vétóval akadályoz meg minden olyan BT-határozatot, amely nem nyeri el a Koszovó elszakadásáról hallani sem akaró Belgrád tetszését.
Vojislav Kostunica szerb kormányfő Belgrádban élesen kikelt az ellen, hogy a BT az Ahtisaari-javaslatra támaszkodó határozatot fogadjon el. Mint fogalmazott, minden ilyen határozati javaslat "biztos vereségre" van ítélve. "Szerbia nyomatékosan felhívja az ENSZ Biztonsági Tanácsát arra, utasítson el minden olyan határozattervezetet, amelynek alapján megváltoztathatnák Szerbia nemzetközileg elismert határait" - áll a belgrádi kormány közleményében. Kostunica hozzáfűzte, Oroszország teljes mértékben támogatja a szerb álláspontot.
A koszovói albán vezetés közben kérte a nemzetközi közösséget, tisztázza a Koszovó jogállásának megállapításához vezető folyamat végét, szabjon határidőt e folyamatnak, hogy stabil viszonyokat teremthessenek a tartományban, s beinduljon a fejlesztés.
Ahtisaari még hétfőn a finn YLE televízióban azt mondta, hogy Koszovó a várható orosz vétó ellenére mindenképpen elnyeri a függetlenséget még ebben az évben. Ez azt jelentené, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió az ENSZ mellőzésével oldaná meg az ügyet.
Diplomaták várakozása szerint ugyanakkor a megállapodás még létrejöhet Vlagyimir Putyin orosz és George Bush amerikai elnök július 2-re kitűzött, az amerikai Maine állambeli Kennebunkportban rendezendő találkozóján.
Koszovó 1999-ben került ki Belgrád fennhatósága alól, miután a NATO bombázásokkal rákényszerítette a szerb erőket arra, hogy távozzanak a 90 százalékban albánok lakta tartományból. (MTI)