Lassú trónfosztásra készül a francia energiaipar
Nem kell arra számítani, hogy aznap kitör a forradalom – mondta Philippe de Ladoucette, a francia Energiaszabályozási Bizottság elnöke azzal kapcsolatban, hogy július első napján a lakossági fogyasztókra vonatkozóan is megszűnik a két nagy energiaszolgáltató monopóliuma. Arra számítanak: a 25 millió egyéni ügyféllel rendelkező Éléctricité de France (EdF) és a 11 milliós táború Gaz de France (GdF) trónfosztása lassú lesz, ha egyáltalán bekövetkezik.
Az európai energiapiac liberalizálása időben és térben is rendkívül elaprózott folyamat: miközben Nagy-Britanniában még a 90-es években végbement a teljes piacfelszabadítás, az észt áramipar 2013-ig, egyes görög régiók pedig akár 2030-ig kivételezett helyzetben maradhatnak. A legtöbb országban azonban a 2004-es nyitás volt jellemző a kereskedelmi, s nagyjából mostani a lakossági üzletágban.
A franciák a külföldi példákból nehezen tudnak kiindulni. Az osztrákoknál a háztartásoknak csak négy, a németeknél pedig öt százaléka váltott szolgáltatót, a finneknél viszont 30, a briteknél 47. A kereskedelmi fogyasztóknál végbement hazai liberalizálásnál a vállalkozások 16,5 százaléka (766 ezer cég) váltott a piaci áramárra, s 17,1 % (118 ezer ügyfél) a piaci gázárra, de az EdF ezzel csak ügyfeleinek 6,4, a GdF pedig 7,4 %-át veszítette el az összesen 32 alternatív szolgáltató javára. Egy tavaly év végi felmérés szerint viszont a vállalkozások csaknem fele nem volt tisztában az energiapiac megnyitásából adódó lehetőségekkel.
Július első napjától a francia fogyasztók a következőket tehetik. Választhatják a hatósági (garantált) energiaárat, illetve az adott esetben akár alacsonyabb piaci árat. Több alternatív szolgáltató máris a hatóságinál öt-tíz százalékkal alacsonyabb árat ígér, köztük a gázt és áramot is szolgáltató Poweo, vagy a környezettudatosaknak külön “100 százalékosan megújuló” energiát kínáló Elecetrabel (Suez). Ha a fogyasztó a piaci ár mellett dönt, maradhat az eddigi monopolszolgáltatóknál, vagy válthat másra. Ha vált, ezt ingyen, a szolgáltatás szüneteltetése nélkül, és a villany-, illetve gázóra megtartásával kell lehetővé tenni a számára. Ha a fogyasztó semmit nem lép (tudatosan vagy tudatlanul), akkor marad a hatósági árnál, s marad az EdF és a GdF ügyfele. Hatósági ár a jövoben csak a két óriásnál lesz. Fontos, hogy ha a fogyasztó egy lakóingatlanra vonatkozóan a piaci árat választja, akkor nem térhet vissza a hatóságira, s a költözéseknél az előző lakó átlépése is kötelezi az utána jövőt.
A jelentős erőműi háttérre építő EdF és GdF összefog a fogyasztók megtartása érdekében. Henri Ducré, a GdF kereskedelmi igazgatója szerint ügyfeleik háromnegyede vonzónak találta ajánlatukat, ám a nyitás mindenesetre szerinte is “kereskedelmi, technológiai és vállalatirányítási kihívást” jelent az óriásoknakBrüsszeli tudósítónktól