Dermedt az orvosi mobilitás program

Teljes kudarcnak bizonyul az orvosoknak szánt kormányzati mobilitásprogram. S bár sorra építenek le a kórházak, eddig mindössze négyen gondolták úgy, hogy a program segíthetne rajtuk.

Totális a káosz - így jellemezte a Semmelweis Egyetem Menedzserképzőjében rendezett szakmai konferencia hozzászólója az egészségügy munkaerőpiacán kialakult helyzetet. Kiderült: a kórházi karcsúsító program után megmaradó intézmények nem hirdetnek állást. Részben mindenki ott spórol, ahol tud, és csak annyi orvost alkalmaznak, amennyi minimálisan szükséges. Másrészt, ha szükségük van szakemberre, akkor sem beszélnek róla, nehogy kiderüljön: nem tudnak eleget tenni a minimális orvosszámokat meghatározó előírásoknak. Nem adják ki adataikat, mert félnek, hogy az ÁNTSZ bezárja őket. Az állásközvetítésre létrejött regionális irodák így nem tudnak közvetíteni álláskeresőket, mert nincs hová.

S bár az előrejelzések szerint a következő hónapokban 4500 ápolónő és körülbelül másfél ezer orvos vesztheti el a munkáját, a szakmai honlapokban mindössze alig néhány tucat orvosi állást hirdetnek. A munkájukat veszítőknek meghirdetett kormányzati mobilitásprogram, amely elsősorban azokat segítené, akik az otthonuktól távolabb is hajlandók lennének munkát vállalni, egyelőre nem működik. Eddig - Kovács Attila államtitkár adatai szerint - mindössze négy állásvesztő kért támogatást a június elseje óta pályázható félmilliárdos keretből. Az elnyerhető összege maximum néhány millió forint, de csak akkor jár, ha valaki legalább 300 kilométer távolságra költözik, és vállalja, hogy új helyén egy évig közalkalmazott marad.

Az éppen saját intézménye, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) fölszámolásával "bíbelődő" Nagy Zoltán professzor elmondta: az írásbeli szerződések ellenére a befogadó intézmények a feladat átvétele után rendre jogsértő módon viselkednek a dolgozókkal. Feladataikat nyolc kórház veszi át. Az elbocsátandó 110 orvosból eddig mindössze 12 kapott munkát a feladatokat befogadó kórházban. Ám nekik sem rózsás a helyzetük. Hiába van megállapodás például arról, hogy a tevékenységgel együtt átveszik az orvost is, mire lezajlik az átadás-átvétel, kiderül, hogy az ígért vezetői poszt helyett csak három hónapos próbaidőt kínálnak. A főigazgató szerint a vezető munkatársak pozícióvesztése elkerülhetetlen, a középvezetőket és a fiatalokat viszont egzisztenciális bizonytalanság sújtja.

A kórházleépítésben szintén érintett Fehér László, az Állami Egészségügyi Központba olvadó MÁV-kórház még hivatalban lévő főigazgatója is ráerősített Nagy Zoltán szavaira. Mint mondta: 12 nap múlva indul az új összevont intézményben a gyógyítás, de még nincs végleges dolgozói lista. A MÁV-kórház jelenlegi munkatársainak mindössze 12-14 százaléka kerül át az új intézménybe. Hogy mit lehet mondani a munka nélkül maradóknak, azt nem tudja. Pedig csak az ő intézményében 800-900 szakemberről van szó. Szerinte a legjobb stratégia: kerülni a dolgozókat, hiszen nincs mit mondani.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.