Gati: Fájdalmas reformok előtt Közép-Európa

A legutóbbi másfél-két évben a korábbinál valamelyest kedvezőtlenebbre módosult a Közép-Európa-kép Amerikában - fejtette ki tegnap Charles Gati politológus professzor, a Johns Hopkins Egyetem tanára Budapesten, a Magyar Külügyi Intézetben tartott előadásában.

A zártkörű rendezvény után Charles Gati lapunknak elmondta, hogy az Egyesült Államokban általában optimistábban ítélik meg a Közép-Európa élen járó országaiban - a visegrádi négyeknél, a volt szovjet balti államokban és a Szlovéniában - végbement folyamatokat a rendszerváltások óta, mint az magán az európai földrészen, beleértve az érintett országokat is. Végső soron a rendszerváltás sikeresnek minősíthető az említett régióban, az akkori fő célok (függetlenség, politikai pluralizmus, piacgazdaság kiépítése) mára megvalósultak, a demokrácia működik Közép-Európában - hívta fel a figyelmet.

Óriási változások zajlottak le a régióban, és a térséget illetően a tengeren túli elemzők a kiterjedt szabadságjogoknak, a meggyökeresedett demokratikus intézményeknek tulajdonítanak meghatározó jelentőséget - szemben például bizonyos európai vagy térségbeli elemzőkkel, akiknél a kisebb fajsúllyal bíró ügyek, jelenségek talán a kelleténél nagyobb súllyal esnek latba.

Gati professzor ugyanakkor elismeri, hogy a legutóbbi időszak közép-európai fejleményei az Egyesült Államokban is kedvezőtlen irányban módosították a régió imázsát. Szerinte a szóban forgó válságjelenségek az egyes országokban eltérő módon jelentkeznek, közös gyökerüket abban látja, hogy a politikai kultúra nem tart lépést a társadalomban, gazdaságban lezajlott változásokkal. Reménykeltő dolog viszont, hogy az intézmények egyelőre stabilak és működőképesek.

Mindenütt megfigyelhető a kapitalizmus iránti bizalmatlanság fokozódása, és a korrupció szintén erősen irritálja, elbizonytalanítja a társadalmakat. Terjed az a vélekedés, hogy "ez a rendszer csak úgy működik, ha kenik".

Arra a kérdésre, mennyire látja tartósnak a térség megtorpanását, Gati emlékeztetett rá, hogy erről a kutatók között is viták vannak. Személyes véleménye szerint most két-három éves megtorpanásról van szó Közép-Európa esetében, és elsősorban a politikai elitek felelőssége e helyzet mielőbbi meghaladása. Nem lehet azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a régióban még hátralevő reformok (így például az egészségügyi átalakítás) lesznek talán a legfájdalmasabbak az adott társadalmak számára - fejtette ki Charles Gati. (K. T.)

Charles Gati
Charles Gati
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.