"Páratlan munkabírású" városatyák

Jól fizetnek a fővárosi mellékállások; akad olyan városatya, aki több cégtisztségéből képviselői alapfizetése többszörösét viszi haza. A legnagyobb álláshalmozók szerint nincs min csodálkozni.

Az ellenzéki helyeket leszámítva lényegében befejeződtek a fővárosi közműcégek igazgatóságaiban és felügyelőbizottságaiban a körülbelül háromszáz ember pozícióját és egzisztenciáját meghatározó személycserék. (A Fidesz és a KDNP több mint egy tucat cég felügyelőbizottságába még nem delegált tagot, kifogásolják ugyanis a kormánypártok kinevezési gyakorlatát, illetve azok jogszerűtlenségét vélelmezve vizsgálatot kértek a közigazgatási hivataltól.)

Az új tagok névsorát átböngészve kitűnik, hogy a Fővárosi Közgyűlés több kormánypárti képviselője irigylésre méltó munkabírással rendelkezik, hiszen olykor fél tucat helyen is kaptak megbízatást. A felügyelőbizottsági tagságokból szerzett jövedelmek - főleg, ha az adott képviselő több közműcégben is helyet foglal - jóval meghaladhatják a képviselői tiszteletdíjat. Az ugyanis havonta 113 ezer forint, míg a felügyelőbizottsági tagsági illetmény havonta 75 és 150 ezer forint között van, az elnöki javadalmazás pedig ennek a duplája.

Az egyik legnagyobb álláshalmozónak a jogász-mérlegképes könyvelői végzettséggel rendelkező 31 éves Dancs Gábor, a városházi SZDSZ-frakció helyettes vezetője tekinthető, hiszen közösségi közlekedési tanácsnoki tisztsége és két városházi szakbizottsági tagsága mellett három közműcég (a Főtáv, a BKV és a Fővárosi Vízművek) felügyelőbizottságában is helyet foglal, utóbbiban elnökként. Dancs lapunk számításai szerint csak e mellékállásaiból havonta félmillió forint körüli jövedelmet húz.

A szabad demokrata politikus nem lát kivetnivalót az álláshalmozásban. Mint lapunknak elmondta, a gazdasági bizottság hetente ülésezik, a többi grémium pedig, amelynek tagja, kéthetente vagy havonta legfeljebb félnapos elfoglaltságot jelent, az "erre való felkészülés pedig technikailag megoldható". Dancs egyetértene azzal, hogy a politikusok által elfoglalható önkormányzati felügyelőbizottsági helyek számát limitálják, hiszen a jelenlegi helyzet "rendszeridegen megoldás". Álláshalmozását azzal indokolta, hogy az SZDSZ-frakció a korábbi 17-ről tízfősre csökkent, vagyis kevesebb embernek kell ugyanannyi munkát elvégeznie.

Párttársának, a városarculati tanácsnokként tevékenykedő Bojár Iván Andrásnak is ügyelnie kell időbeosztására, hiszen a 43 éves művészettörténész egyszerre tagja a városháza kiemelt fejlesztések bizottságának, valamint a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. felügyelőbizottságának, elnöke a Fővárosi Csatornázási Zrt., illetve a Budapest Film fb-jének. Bojár lapunknak ezzel kapcsolatban azt mondta: az általa betöltött tisztségek nem az ő személyéhez, hanem városarculati tanácsnoki posztjához köthetők. A Budapest Film és a gyógyfürdőcég a turizmushoz és a kultúrához kapcsolódik, amely tanácsnokként az ő szakterülete. A csatornázási műveknél betöltött fb-elnöki kinevezését még nem írta alá, ezért az még "nem joghatályos".

Danielisz Béla (MSZP) sincs tétlenségre kárhoztatva; a 42 éves, igazgatásszervezői és bűnmegelőzési szervezői végzettséggel is rendelkező városrendészeti tanácsnok vezeti a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottságát, tagja a jogi és ügyrendi, valamint a vagyonnyilatkozat-ellenőrző bizottságnak, ezenkívül a Vidám Park felügyelőbizottsági elnöke. Danielisz lapunk érdeklődésére elmondta, e tisztségeit azért tudja mind maradéktalanul ellátni, mert főállású képviselőként dolgozik. A Fővárosi Közgyűlés képviselőinek havi tiszteletdíja mindössze bruttó 113 ezer forint, amit Danielisz méltánytalanul alacsonynak tart, és nem is tartaná tisztességesnek, ha az önkormányzati képviselőket megfosztanák attól a lehetőségtől, hogy fb-tagságokat vállalhassanak.

Nem sok szabadideje lehet Tüttő Katának (MSZP), aki külsős tagja a XII. kerületben a tulajdonosi és városfejlesztési bizottságnak, ezenkívül pedig még a Fővárosi Gázművek Zrt. felügyelőbizottsági elnöke. Tagja az egészségügyi és szociálpolitikai bizottság sport albizottságának, és ő vezeti a Fővárosi Közgyűlés egyik legfontosabb grémiumát, a pénzügyi és közbeszerzési bizottságot is. A 27 éves képviselőnőt ráadásul még felsőfokú tanulmányai is lefoglalják; a Zsigmond Király Főiskola nemzetközi kapcsolatok szakának hallgatója. Tüttő Kata lapunknak azt mondta, "darabra lehet, hogy sok" az általa betöltött pozíció, de ezek évente 7-8 alkalommal jelentenek néhány órás elfoglaltságot. Hangsúlyozta, hogy fővárosi képviselősége a főállása a tanulás mellett. Ő sem tartotta aggályosnak, hogy önkormányzati képviselő fb-tagsági pozíciókat birtokolhasson, hiszen a tulajdonos helyhatóságot képviselve ellenőrzik a céget.

Az SZDSZ ügyvivői testülete heteken belül napirendjére tűzi Hankó-Faragó Miklós Kóka János pártelnökhöz írt májusi levelét, amelyben az országgyűlési képviselő elfogadhatatlannak nevezi, hogy Szombathelyen szabad demokrata politikusok megbízatásukat közpénzből, burkolt jövedelemszerzésre használhassák fel. (Hankó-Faragó több helyi párttársával együtt azt kifogásolta többek között, hogy tavasszal iskolabezárásokról, pedagógusok elbocsátásáról döntöttek, majd létrehoztak egy városi vagyonhasznosítási céget, amelyben 140-180 ezer forintos havi fizetésért összesen 19 igazgatósági és felügyelőbizottsági posztot kaptak helyi - többek között SZDSZ-es - politikusok is. Hankó-Faragó lapunknak azt mondta, magánvéleménye szerint szigorítani kellene az önkormányzati képviselők összeférhetetlenségét, azaz a helyi politikus egyetlen jogcímen kaphasson csak tiszteletdíjat az önkormányzattól.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.