A civil kurázsiban hisz az alternatív Nobel-díjas
A Védegylet meghívására vett részt a hétvégi Globfeszten a 76 éves Whitaker, aki tavaly Stockholmban megkapta az egyik alternatív Nobel-békedíjat, mert "életét a társadalmi igazságosságnak és a brazíliai demokrácia erősítésének szentelte". Mint felidézi, 1980-ban - amikor a brazil diktatúra száműzetésében Franciaországban élt - járt már egy ízben Magyarországon, családjával együtt látogatott el az akkori szocialista Kelet-Európába.
Száműzetésének első időszakát Chilében töltötte; a baloldali Allende elleni Pinochet-puccs adott morális lökést a végzettsége szerint várostervező mérnöknek, hogy szociális kérdésekkel foglalkozzon. Viszszatérve Brazíliába, a hetvenes-nyolcvanas években teret nyerő felszabadítási teológia mozgalmát képviselő püspökök mellett dolgozott szociális ügyi tanácsadóként; a Munkáspárt (PT) Sao Pauló-i képviselőjeként a népi részvételt biztosító törvényeket vitt keresztül.
Annak idején a Vatikán, így Ratzinger bíboros is bírálta "a szegények mellett politizáló" papokat. Whitaker szerint viszont "az igazi egyház kötelessége a munkálkodás a szegények felemelkedéséért, jogaik érvényesítéséért". Lám - teszi hozzá -, Ratzinger most pápaként Brazíliába látogatva nem is emelt kifogást, hiszen a jelenleg is aktív bázisközösségek a katolikus egyház legszilárdabb pillérei maradtak.
Lula da Silva, a PT egykori radikális baloldali vezetője ma elnökként csalódás-e számára? Lula beállt a pragmatikusok sorába, és bár hangoztatja a szociális reformok szükségességét, nem nyúl a fennálló rendszerhez. Maradt a liberális gazdaságpolitika, sőt felgyorsult a nagy hazai és külföldi agrárgazdaságok térhódítása a kistermelők létbiztonságának felszámolásával - magyarázza. Szerinte igaza van a betegségében publicistává előlépett Fidel Castrónak, hogy a bioetanol nem megoldás az energiaválságra, mert súlyosbítja az éhínséget az élelmiszer-termelésből kivont területekkel. Brazíliában a világ éghajlatát is befolyásoló Amazonas újabb erdői kerülnek veszélybe a bioetanolt szolgáló cukornád terjedésével. A jövőjére gondoló emberiségnek más megoldást kell találnia, alighanem az autóforgalom korlátozásával.
Hat évvel az alternatívákat kereső Szociális Világfórum elindítása után jobbnak, igazságosabbnak látja-e Földünket? Hosszú folyamat, amíg a civil társadalom felismeri és megtanulja, miként tudja érdekeit érvényesíteni a fennálló kormányzatokon keresztül. Ehhez meg kell találnia a megfelelő civil szerveződéseket, nem kormányzati mozgalmakat, amelyek révén ellenőrizni tudja a hatalmat gyakorlók döntéseit, és kezdeményezni a változásokat. Korábban egymásról nem tudó csoportok, emberek foghatnak össze közös célok érdekében, és akkor lesz kellő erejük is akaratuk érvényre juttatására - véli a derűlátását máig megőrző Francisco Whitaker.