Gyerekcsalogató telekosztás Mártélyon
- Földünk van, pénzünk nincs - indokolja Balogh Jánosné, a Hódmezővásárhely mellett, a Holt-Tisza partján fekvő ezerháromszáz lelkes Mártély polgármestere a képviselő-testület határozatát, hogy ingyentelkekkel támogatják a faluba költöző nagycsaládosokat. Azért hirdették meg a programot, hogy ezáltal megőrizzék a helyi általános iskola önállóságát. Tavasszal ugyanis összeszámolták a falu jelenlegi és leendő diákjait, s rádöbbentek: 2008 szeptemberétől a hetedik és a nyolcadik osztály létszáma egyaránt 15 fő alá csökkenne, így - az új közoktatási törvény értelmében - az oda jelentkező gyerekeknek a városba kellene bejárniuk iskolába. A képviselők úgy vélték, hogy az iskola leépülése a falu elsorvadásához vezetne, ezt akarták megakadályozni az ingyentelkek osztásával.
A többhetes "gyerekszerző kampány" során interneten és újságban hirdették az ingyentelkeket, a polgármester folyamatosan interjúkat adott rádióknak és tévéknek. A felhajtás eredményeként még a Dunántúlról is jelentkeztek családok a pályázatra.
Vasárnapra valamennyi érdeklődő családot meghívták Mártélyra. A szülőknek megmutatták az óvodát és az iskolát, elbeszélgettek a képviselők a családokkal, még hiteltanácsadót is hívtak, aki a házépítéshez elérhető pénzügyi konstrukciókról adott felvilágosítást. Az önkormányzat ugyanis az ingyentelkekért cserébe feltételeket is szabott: a telken három éven belül házat kell építeni, s az ingatlanon nyolc évig nem lehet túladni. A megkötések miatt volt olyan család, amely visszalépett a pályázattól. Ugyancsak csalódniuk kellett azoknak, akik szociális bérlakást szerettek volna kapni - a falunak ugyanis nincs kiadható lakása.
Balogh Jánosné nem tagadja: a pályázatot nem szociális programnak szánták. A polgármester úgy fogalmaz: túl szegény a falu ahhoz, hogy a segélyért sorban állók táborát tovább növeljék. Előnyt jelentett tehát, ha valakinek jó szakmája van, amivel el tud helyezkedni a közelben. A legtöbbet viszont mégiscsak az nyomta a latban, hogy melyik családnak vannak olyan felső tagozatos gyermekei, akiket akár már most szeptembertől be tudnának íratni a helyi iskolába. Tegnap tíz család vett részt a találkozón, a képviselő-testület közülük választott ki négy famíliát, amelyeknek az első négy ingyentelket odaadják. A családok szempontjait is figyelembe vették, ezért előnyt élveztek például azok, akiknek sürgősen le kell bonyolítani a költözést, mert az anyuka gyermeket vár.
Így kerültek a kiválasztottak közé a Komárom-Esztergom megyei Császáron élő Rigóék, akik abban bíznak, hogy karácsonyra várt ötödik gyermekük már Csongrád megyében születik. A család vasárnap járt először Mártélyon. Rigó József azt mondja: néhány héttel ezelőtt a pályázat hírére vették elő a térképet, hogy megkeressék, hol van ez a számukra ismeretlen dél-alföldi község. A családfő már távlatokban gondolkodik: a gyerekek - a legidősebb most 9 éves - Mártélyról könnyen bejárhatnak majd a szegedi egyetemre. A jelenleg egy öntödében dolgozó - eredeti szakmája szerint tetőfedő és szigetelő - Rigó József azt tervezi, hogy szocpol támogatással építenek házat Mártélyon, és családi vállalkozásba fognak.
A szegedi Zámboriné Pintér Szilvia Vásárhelyen dolgozó asztalos férjével és öt gyermekkel költözik Mártélyra. Az asszony elárulja, hogy túl későn értesült a pályázati lehetőségről, ennek ellenére megkereste az önkormányzatot, ahol biztatták: csak jöjjenek a gyerekekkel - ha nem tudnak nekik telket adni, segítenek albérletet találni. Zámboriné elmondja: azért akarnak elköltözni Szegedről, mert tapasztalata szerint ott egy sokgyermekes családnak nem szívesen adnak ki albérletet.
Bár vasárnap nem kaptak telket, a közeli kopáncsi tanyán élő György Attila szeptembertől mégis a mártélyi iskolába járatja majd a gyerekeit. A családfő megegyezett az önkormányzattal, hogy egy mikrobusszal minden reggel elmennek a gyerekekért. Amennyiben pedig ismét akad kiosztható telek, a család az elsők között lesz a sorban.
Balogh Jánosné úgy fogalmaz: a telkek korlátozott száma miatt nem elégíthették ki mindenkinek az igényét, ám azokkal a családokkal is próbálnak kapcsolatban maradni, akiknek most nem tudtak telket adni. Mártélyon a következő hónapokban újabb nyolc önkormányzati telek rendezési tervét módosítják, s ha még mindig lesz jelentkező, nem zárják ki, hogy tovább folytatják a falufiatalító programot.