Sólyom: már látszik a Rába-hab konfliktus vége

Hat év tétlenkedését látva úgy éreztem, erélyesen fel kell lépnem, most azonban megnyugodtam: a két ország kapcsolatait már-már beárnyékoló Rába habzás ügyében valami megmozdult – mondta Sólyom László köztársasági elnök a bécsi Hofburgban, Heinz Fischer osztrák elnökkel folytatott négyszemközti megbeszélése után. Mint hozzátette: most minden remény megvan arra, hogy szeptemberre valóban meglegyen a megoldás, ahogyan azt a két környezetvédelmi miniszter nemrégiben jelezte. A két államfő előzőleg a Máltai Kórházszolgálat megalakításának 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen vett részt, ahol beszédet is mondtak.


A négyszemközti megbeszélésen Sólyom kezdeményezésére Heinz Fischer beszámolt arról a levélről, amelyben Josef Pröll környezetvédelmi miniszter arról tájékoztatta, hogy a task force jövő heti tanácskozására már konkrét javaslatok készülnek a vízminőség javítására és a szennyezés megszüntetésére. Fischer maga is osztja azt a véleményt, hogy ez a helyzet tarthatatlan, és nem mentség, hogy a gyárak szennyvízkibocsátása egyenként nem lépi túl a megengedett értékhatárokat, ha egyszer együttesen ilyen súlyos ártalmat okoznak.

A majdani heiligenkreuzi szemétégető témája is szóba került, abban az értelemben, hogy e témában is érdemes lenne a két miniszternek ebben a korai szakaszban felvennie a kapcsolatot, hiszen most még sok minden egyszerűen eldönthető és megelőzhető. Mint mondta, a magyar fél e létesítménnyel kapcsolatban élni fog a határokon átterjedő környezeti hatásokkal foglalkozó espoo-i egyezmény biztosította beleszólási jogával. A két elnök ugyanakkor azt emelte ki, hogy a magyar-osztrák kapcsolatok igen jók. Ezt is bizonyítja, hogy ha probléma adódik, azt nyílt, jó szándékú megbeszéléseken képesek kitárgyalni és megoldani.

Az egyeztetést a jövő heti EU csúcstalálkozóra megkönnyítette, hogy a két ország álláspontja az EU alkotmányos szerződésével kapcsolatban igen hasonló, vagyis a már jóváhagyott fontos részek átemelését szorgalmazza. Sólyom ezek közül kiemelte a nemzeti kisebbségek jogainak fontosságát. Ugyanígy a koszovói rendezés alapjának mindkét államfő az Ahtisaari által kidolgozott tervet tekinti. Fischer elfogadta a meghívást és jelezte, hogy november 8-án részt vesz Budapesten a Tudósok Világtalálkozóján.

Az a kormányellenes tüntetés, amelyet Sólyom László látogatásának napjára – ám annak helyszíneitől távol, a bécsi belvárosba –, szervezett két németországi magyar egyesület és a magyar demokráciáért mozgalom, nem zavarta az államfői programot.

Papp Lajos szívsebész, Eperjes Károly színművész, Wittner Mária és a hasonló rendezvényekről ismert más aktivisták árpádsávos és magyar zászlók alatt követelték a Stephansplatz egyik sarkában a kormány menesztését, a Szent Korona eszmeiségén alapuló alkotmányt. Az egész napos gyűlés zsivaja, a zenével és énekszámokkal megszakított magyar nyelvű beszédek beleolvadtak a tér szokásos szombat délelőtti zajába. Egymást váltva ausztriai és erre turistáskodó határontúli magyarok tucatjai csatlakoztak, fényképezkedtek a „világ magyarjai egyesüljetek” transzparens előtt. A belvárosban ilyenkor főleg vásárló osztrákok, a bámészkodó külföldiek inkább a tér többi látványosságát, az artistákat, élő szobrokat, utcai zenészeket vették körül, közülük többen azon értetlenkedtek, miért itt tüntetnek a magyarok saját kormányuk ellen. A kérdésre a gyűlést biztosító osztrák rendőrök sem tudtak válaszolni.

Bécsi tudósítónktól

Heinz Fischer és Sólyom László a Máltai Kórházszolgálat ünnepségén
Heinz Fischer és Sólyom László a Máltai Kórházszolgálat ünnepségén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.