Gyurcsány köszöntötte az 56-os halálraítélteket - Wittnert távollétében
Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, valamint több miniszter, Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak szombaton Budapesten, az 1956-os mártírok emléknapján. Az emlékezés koszorúit és virágait helyezték el Nagy Imre szobránál, a Vértanúk terén, a rákoskeresztúri Újköztemető 300-as és 301-es parcellájánál, az Ötvenhatosok terén álló 1956-os központi emlékműnél.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és kíséretét - Bihari Mihályt, az Alkotmánybíróság elnökét, Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét és Mandur Lászlót, az Országgyűlés alelnökét taps fogadta a Vértanúk terén, ahol mintegy ötvenen gyűltek össze, hogy a rendőrségi szalaggal elkerített rész mögül figyeljék, miként koszorúzzák meg az állami vezetők a 18 évvel ezelőtt ezen a napon - képletesen - újratemetett Nagy Imre szobrát.
A megemlékezéseken részt vett Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc, az 1958. június 16-án kivégzett Nagy Imre miniszterelnök két unokája.
Gyurcsány Ferenc beszéde a Kisfogházban
Közel fél évszázad után is küszködik Magyarország azzal, hogy szeretettel befogadja Nagy Imrét - fogalmazta meg Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton.
Negyvenkilenc évvel azután, hogy Nagy Imrét kivégezték, nemzetünk, a harmadik magyar köztársaság távolságtartó tisztelettel tekint a forradalom miniszterelnökére és küszködik azzal, hogy igazi, értő szeretettel befogadja őt - mondta a kormányfő a Kisfogház Emlékhelyen tartott megemlékezésen.
Úgy fogalmazott, érteni véli, hogy a forradalmat és annak vezetőjét sokfajta érzés és vita veheti körül, mert az ő élete is tele van kacskaringókkal, akár hibákkal, rossz kompromisszumokkal és tévedésekkel is.
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Nagy Imre szembefordult saját korábbi életével és "a nemzetét választotta".
"Nem szerepet játszik, hanem megéli saját személyes drámaként, hogy az amiben hitt évtizedeken keresztül, az nemcsak hazugság, hanem talán még mocsok is volt" - mondta, majd hozzátette: Nagy Imre nem menekült el a felismerés elől, hanem az élére áll valaminek, amiről talán ő sem tudta, hogy mi az.
"Nem kertelek, kommunista volt, de államférfi lett, hazájának hőse" - jelentette ki.
Gyurcsány Ferenc szerint Nagy Imre élete sokak számára mutathat példát. A kormányfő azt kérte "2007 ifjúságától", hogy próbálja megérteni, ez a minta nem egyszerűen a forradalom hősének példája, hanem az életnek a mintája.
Az emberektől annak a megértését kérte, hogy a szabad és demokratikus országban természetes, ha többféle úton keresik a közös boldogulást.
A miniszterelnök beszédében külön köszöntötte a ma még élő egykori halálraítélteket: Mécs Imrét, Fónay Jenőt és távol lévő Wittner Máriát.
"Azért jöttünk, hogy megértsük a csodát és még jobban értsük a gyalázatot... A csodát, hogy hogyan történik meg a nemzettel, hogy nemcsak hogy nem felejti el a szabadság ízét, hanem harcol érte és a bukás után nem kér bocsánatot. Ha forradalom el is bukott, a tisztesség, a becsület és a hűség nem bukott el, nem árulták el" - mondta.
Nagy Imre kivégzésének helyszínén, a Kisfogház Emlékhelyen ezt követően először Gyurcsány Ferenc miniszterelnök két idősebbik fiával koszorúzott, majd Fónay Jenő és Mécs Imre az egykori halálraítéltek nevében helyezett el koszorút.
Megkoszorúzták Nagy Imre szobrát
Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint közjogi méltóságok, köztük több miniszter, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak szombat délelőtt Nagy Imre mártírhalált halt egykori miniszterelnök budapesti szobránál a Vértanúk terén.
A Parlament felől gyalogosan a helyszínre érkező Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és kíséretét - Bihari Mihályt, az Alkotmánybíróság elnökét, Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság elnökét és Mandur Lászlót, az Országgyűlés alelnökét taps fogadta a Vértanúk terén, ahol közel ötvenen gyűltek össze, hogy a rendőrségi szalaggal elkerített rész mögül figyeljék, miként koszorúzzák meg az állami vezetők a 18 évvel ezelőtt ezen a napon - képletesen - újratemetett Nagy Imre szobrát.
Elsőként Sólyom László, Gyurcsány Ferenc, Lomnici Zoltán, Bihari Mihály és Mandur László helyezett el koszorút az emlékműnél, majd Nagy Imre két unokája rakta le virágait. Ezt követően a Nagy Imre Alapítvány és a Nagy Imre Társaság tagjai koszorúztak.
A szűk negyedórás rendezvény záróakkordjaként miniszterek - Kiss Péter, Horváth Ágnes, Lamperth Mónika, Takács Albert -, egyházi képviselők és politikusok - az MDF-től Pettkó András, az SZDSZ-től Eörsi Mátyás koszorúztak. A központi megemlékezésre meghívást kapott valamennyi parlamenti párt - mondta Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke.
A megemlékezés idejére kordonnal zárták körül a tavaly, az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulóján felavatott központi emlékművet.
Jelen volt Jánosi Katalin és Jánosi Ferenc, az 1958. június 16-án kivégzett Nagy Imre miniszterelnök két unokája. Tisztelegtek a mártírok előtt más vértanúk hozzátartozói, az 1956-os szervezetek képviselői és - "2007 budapesti ifjúsága nevében" - a Nagy Imre Általános Iskola tanulóinak csoportja. Az iskolásokkal a megemlékezés előtt röviden elbeszélgetett a kormányfő.
Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, valamint Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos mellett koszorúzott az ORFK új vezetője, Bencze József is. Több civil is virágot vitt Nagy Imre szobrához. (MTI)