Megemlékezések az 56-os vértanúk emléknapján
Nagy Imrét, a halálraítélt egykori miniszterelnököt és mártírtársait 1989. június 16-án temették el szimbolikusan újra. E nap azóta az ötvenhatos vértanúk emléknapja.
Sólyom László a 301-es parcellában koszorúzott
Sólyom László köztársasági elnök szombaton kora reggel helyezte el az emlékezés virágait és hajtott fejet Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai, illetve az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlás áldozatainak emléke előtt a rákoskeresztúri Újköztemető 301-es parcellájában.
Sólyom László államfő az idős korára tekintettel tolószékben érkező Király Béla vezérezredessel, a forradalom leverése után az Amerikai Egyesült Államokba emigrált 1956-os nemzetőrségi főparancsnokkal közösen rótta le kegyeletét és helyezett el egy-egy csokor virágot a 301-es parcella mellett lévő emlékműnél, majd Nagy Imre nyughelyén, illetve a mellette lévő, a névtelen áldozatok emlékét megörökítő síron. Azt követően a néhai miniszterelnökkel együtt 1958 június 16-án kivégzett mártírtársak: Gimes Miklós, Losonczy Géza, Maléter Pál és Szilágyi József síremlékénél tisztelgett a köztársasági elnök.
A házelnök a Vértanúk terén koszorúzott
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke megkoszorúzta Nagy Imre szobrát a budapesti Vértanúk terén szombaton reggel. A Vértanúk terén komoly rendőri erőkkel biztosítják a helyszínt - jelentette a távirati iroda tudósítója. Az Országgyűlés elnöke az eredeti tervektől eltérően nem a Nagy Imre Társaság képviselővel közösen, hanem egyedül helyezte el a megemlékezés virágait a szobornál, mert vidéki programja miatt korábban kellett elutaznia Budapestről. A házelnök a koszorúzást követően néhány szót váltott a Nagy Imre Társaság tagjaival, akik reggel kilenc órakor, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel koszorúznak majd.
Megkoszorúzták Nagy Imre szobrát
Sólyom László köztársasági elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, valamint közjogi méltóságok, köztük több miniszter, az egyházak képviselői és civilek koszorúztak szombat délelőtt Nagy Imre mártírhalált halt egykori miniszterelnök budapesti szobránál a Vértanúk terén. Részletek>>>
Június 16-a emléknapja
Az 1956-os forradalomban kivégzett magyar vértanúkra emlékezik az ország szombaton; polgárok, politikusok és közjogi méltóságok is több helyszínen mécseseket és koszorúkat helyeznek el. Szombat reggel Sólyom László köztársasági elnök és Király Béla nyugalmazott tábornok elhelyezte az emlékezés virágait a rákoskeresztúri Újköztemetőben a 301-es parcellánál, majd ugyanott délelőtt tiszteleg a mártírhalált halt hősök előtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője és Kiss Péter, a párt alelnöke is. Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, valamint Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos ugyancsak ott lesz.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke vidéki programja miatt az eredeti tervektől eltérően nem a Nagy Imre Társaság képviselővel közösen, hanem egyedül helyezte el virágait a Vértanúk terén a Nagy Imre szobornál. Később ugyanott Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és más közjogi méltóságok is tisztelegtek.
Az ötvenhatos vértanúk emléknapján ünnepi megemlékezést és koszorúzást szerveznek az 1956-os forradalom és szabadságharc központi emlékművénél is, a volt Felvonulási térnél, az '56-osok terén, itt a délelőtti órákban a közjogi méltóságok és a kormányfő is megjelenik.
Mindegyik program nyílt, a szervezők várják a polgárokat is, akik több más helyszínen is tiszteleghetnek az 1956-os hősök emléke előtt:',56-os emlékmű és kopjafák - Széna tér, Mansfeld Péter-emlékmű - Veronika park, a Forradalom lángja - Kossuth téri emlékmű, Tóth Ilona mellszobra - SOTE Nagyvárad téri épülete, a Pesti srác emlékműve - Corvin köz, 1956-os mártíremlékmű - Bakáts téri templom, Műegyetemi emlékmű - Műszaki Egyetem főbejárata, Zuglói hősök emléktáblája - Bosnyák tér és a II. kerületi Nagy Imre Emlékházba. Este 20 órától emlékkoncertet rendeznek a budapesti Kossuth téren a Pécsi Pannon Filharmonikus Zenekar és a Magyar Rádió Kórusa közreműködésével, Hamar Zsolt vezényletével. A programban Erkel, Liszt, Beethoven és Verdi zenekari művei szerepelnek. A hangverseny után ismert színészek tolmácsolásában felolvasásokat hallhatnak Nagy Imre és mártírtársai peranyagának szövegeiből és a halálraítéltek utolsó leveleiből, a kivetítőkön pedig korabeli képeket vetítenek.
(MTI)