A pápai reptér lehet a NATO szállítási központja
A 26 tagú NATO tizenhat tagállama, valamint Svédország és Finnország áll össze egyelőre három-négy C-17-es óriásgép 2009-2010-es beszerzésére. Ezek magyar felségjelzést is kapnának. A Magyarországra eső költséghányad a teljes összeg 1,18 %-a, mintegy 2,5-3 milliárd forint lenne. Ugyanakkor legalább három-ötszáz helybéli civilnek nyújtana munkát a reptér.
A költségmegosztás pontos mikéntje egylőre nem ismert, miként vita van a NATO gyorsreagálású erői kiadásainak fedezetéről is. Ennek háttere: amikor a spanyolok és a lengyelek ilyen, katasztrófaelhárító misszióba keveredtek – egy rotációs, ügyeleti rendszeren belül – a távoli Pakisztánban, kiderült: dollártízmilliókba fájt ez nekik, mivel a közös NATO-büdzsé ezt nem fedezi. Szekeres a magyar álláspontot kifejtve elmondta: új megoldást kell erre találni, a tagállamok számára is akkor lehet megnyerő ilyen feladata vállalása, ha a közös költségvetés ad fedezetet. Afganisztánnal kapcsolatban a miniszter azt mondta: hazánk folytatni kívánja a munkát az egyik északi tartományi újjáépítési csoport (PRT) élén. (A kétéves vállalás jövő elvileg év szeptemberében járna le.) Sőt a honvédség nem használt készletéből további eszközöket, közepes harckocsikat ajánl fel az afgánoknak.
Mind a tagállamokon belül, mind pedig az új orosz védelmi miniszterrel, Anatolij Szergyukovval folytatott találkozón szóba kerültek az amerikai rakétatervek, illetve a hagyományos erőket korlátozó (CFE-) szerződés. A tagállamok egyetértettek: jövő februárig felmérik a rakétavédelmi rendszer NATO-telepítésének politikai és katonai következményeit. Az oroszokkal egyetértésre ugyan nem sikerült jutni, de Moszkva képviselője nem fenyegetőzött, a találkozó nyugodt légkörben zajlott. Robert Gates amerikai miniszter a Szergyukovval való megbeszélése után maga is meglepődött, hogy partnere nem erőltette a rakétapajzzsal kapcsolatos orosz aggodalmakat. Az azerbajdzsáni orosz radarbázisra vonatkozó, már korábban is ismert moszkvai ajánlatra Gates azt mondta: az lehet kiegészítő eszköz, de kiváltó nem. – Jóval több kérdésben vagyunk az oroszokkal egymásra utalva, mint ahányban érdekellentét áll fent – vélte Szekeres Imre.
Brüsszeli tudósítónktól