Kiss Péter kancelláriaminiszter, Szilvásy a titkosszolgálat élén

Az új kancellériaminiszter és miniszterelnök-helyettes Kiss Péter lesz. A polgári titkosszolgálatok élére kerül Szilvásy György. A szociális és munkaügyi tárcát Lamperth Mónika veszi át, az önkormányzati tárcát Bajnai Gordon kapja. Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter lesz.

Gyurcsány Ferenc pénteken délben bejelentette kormánya átalakítását.

A miniszterelnök szerint szükségesek voltak a kormány szerkezetének korábbi átalakításai is, a reformok elindításához elengedhetetlen volt a miniszterek közvetlen irányító szerepe, illetve annak biztosítása, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv ne egy-egy ágazat, szektor programja legyen. Az eddig működött Államreform Bizottság tekintélyével és erejével ellensúlyozta az ágazati érdekek túlzott érvényesülését - mondta. (Lásd kommentárunkat: Átalakítani necesse est)

Most viszont a végrehajtásra helyezik a hangsúlyt - folytatta Gyurcsány Ferenc. Két kormánybiztossal kevesebb, két tárca nélküli miniszterrel több lesz - jelentette be a sajtótájékoztatón. - A változások "két nagy pillérét" úgy jellemezte a miniszterelnök: karakteres és kontrasztos kormányzás, illetve az embereket szolgáló, fegyelmezett közigazgatás.

Kiss Péter a várakozásoknak megfelelően a MeH élére kerül, Bajnai Gordon az önkormányzati tárcát veszi át (Gyurcsány Ferenc kiemelte: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megmarad), Lamperth Mónika pedig a szociális és munkaügyi minisztériumot viszi tovább. Tárca nélküli miniszteri posztot kap Draskovics Tibor és a polgári titkoszolgálatokat felügyelő Szilvásy György is.

Szilvásy György államtitkára Iváncsik Imre eddigi honvédelmi államtitkár lesz, a honvédelmi államtitkári posztot pedig Vadai Ágnes veszi át.

- Az átalakítás nem személyekről szól, hanem megváltozott működésről, megváltozó felelősségi viszonyokról, hogy kiteljesítsük és egyértelművé tegyük, hol születnek az átfogó politikai döntések a kormányban - magyarázta a döntést a kormányfő.

Azt is bejelentette: "a kormány politikai döntéshozatalának színtere" az újonnan létrejövő kormánykabinet, amelyben a gazdasági, a társadalompolitikai és a nemzetbiztonsági kabinet vezetője és a két koalíciós párt vezetője vesz részt. A kormánykabintetet a miniszterelnök vezeti, de a döntéselőkészítést és az operatív vezetést a miniszterelnök-helyettes végzi.

Gyurcsány Ferenc elmondta: az Államreform Bizottság bázisán létrejön a kormányfő politikai-stratégiai tanácsadó testülete, amely rektorok, közigazgatási szakemberek, gazdaságkutatók bevonását teszi lehetővé a döntéselőkészítésbe.

Kormányzati források szerint a kormányátalakítás egyik célja az volt, hogy a miniszterelnök megerősítse a kormányzás politikai hátterét, és a végrehajtás-szervezés, illetve az igazgatás hatékonyabban működjön. Ez utóbbi lesz Draskovics Tibor feladata, aki lényegében "egyszemélyes tárcaközi közigazgatási államtitkárként" dolgozik majd, aki a folyamatok végigviteléért felelős.

A július 1-vel felálló kormánykabinet - amelynek Kiss Péter, a társadalompolitikai kabinet vezetője, Veres János, a gazdasági kabinet vezetője, Szilvásy György, a nemzetbiztonsági kabinet vezetője valamint a két pártelnök, Kóka János, az SZDSZ és Gyurcsány Ferenc, az MSZP elnöke a tagja - készíti elő a kormány számára az átfogó, stratégiai kérdésekben a javasolt álláspontot, és előzetesen konzultál a kormánypárti frakciókkal, azok vezetőivel. Itt születnek az átfogó, stratégiai döntések.

Létrejön egy új testület is az Államreform Bizottság bázisán: a politikai stratégiai testület.

Szilvásy György tárca nélküli miniszter nemcsak a nemzetbiztonsági ügyekkel foglalkozik majd, hanem hozzá kerül a kormányzati informatika is.

(forrás: MTI)

'Az átalakítás nem személyekrõl szól, hanem megváltozott mûködésrõl'
'Az átalakítás nem személyekrõl szól, hanem megváltozott mûködésrõl'
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.