Lamperth miniszter marad

Lamperth Mónika miniszter marad. Ami tevékenységét illeti: kétharmados fölhatalmazás híján azt tudta elérni, hogy olyan körülményeket teremtsen, amelyek ha nem is jogilag, de ténylegesen megkérdőjelezik a megyék létét.


Egyre több olyan hír lát napvilágot, hogy Lamperth Mónikának mennie kell az önkormányzati tárca éléről, mert - ahogy a Magyar Nemzet írta - a munkáját „tragikusan” végzi. Nos, Lamperth most marad. Ami miniszteri tevékenységét illeti: kétharmados fölhatalmazás híján azt tudta elérni, hogy olyan körülményeket teremtsen, amelyek ha nem is jogilag, de ténylegesen megkérdőjelezik a megyék létét.

A kormányprogramban a régiók kialakítása szerepel, a szocialista politikusnak ezt kell úgy végrehajtania, hogy - ellenzéki támogatás nélkül - erre nincs közvetlen lehetősége. Ehhez képest tudott olyan környezetet kialakítani, hogy a megyék másodhegedűs szerepre kényszerülnek a régiók mögött. Mindenütt megalakultak a kistérségek. Paradox módon ez utóbbi állhat a menesztéséről szóló hírek hátterében, hiszen az MSZPből sokan nem nézték jó szemmel, hogy a kistérségi átalakítások során gyakran nem volt hajlandó érvényt szerezni a pártszempontoknak. Nem véletlen, hogy - a kormány megalakulása óta szinte példa nélküli módon - a közelmúltban az MSZP a kormány ellenében szavazott három kistérségi társulás lehatárolása ügyében.

Ugyanakkor szakmai körökben egyértelmű álláspont, hogy a kistérségi társulások a közigazgatásiönkormányzati reform alappillérei lettek. 

Azok a települések, amelyek - miként azt a miniszter a tegnapi szóvivői tájékoztatón is elmondta - többcélú kistérségi társulás tagjai, összesen több mint 76 milliárd forint többlettámogatást kaptak. A BM, majd az önkormányzati tárca 60 milliárd forintot fordított a kistérségi társulások normatív támogatására. A minisztérium további kétmilliárd forintot juttatott kistérségi iskola és közösségi buszokra, valamint sportpályaépítésre és  felújításra.

Ennek eredményeként a szociális alapszolgáltatások területén nőtt az intézményi társulások száma, és egyre gyakoribbak a többcélú kistérségi társulások saját fenntartásában működő intézmények. A 95 területfejlesztési szempontból hátrányos helyzetű kistérség a különböző forrásokból támogatott pályázatokon kedvezményekben részesül. A 48 leghátrányosabb helyzetűnek minősülő kistérség tavaly és az idén további 15 milliárd forintnyi támogatáshoz jut.

Súlyos pénzekről van szó. Világos hát, hogy a kistérségi lehatárolások kérdése különösen fontos volt az MSZPsek számára, és azt, hogy esetleg néhány fideszes önkormányzat előnyhöz juthat az övéikkel szemben, sokan sérelmezték, s nyilván neheztelésük szülte a híresztelést - Lamperth távozik a tárca éléről. Többen ezt öszszekapcsolták azzal, hogy amikor Gyurcsány Ferenc 2004ben átvette a kormányzást, meg akart szabadulni belügyminiszterétől, azonban akkor - elsősorban Szekeres Imre és Lendvai Ildikó nyomására - ezt végül nem tette meg. Egyelőre nem is akarja.

Lamperth Mónika
Lamperth Mónika
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.