Az MSZP kompromisszumot ajánl a biztosító-vitában
"Ez egy bölcs és progresszív kompromisszum" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc, hozzátéve, hogy ez a javaslat érdemi, határozott elmozdulás a biztosítási reform irányába.
A miniszterelnök kijelentette: azt várják a szabad demokratáktól, hogy ők is tegyenek két ponton lépést előre.
Gyurcsány Ferenc azt mondta, az egészségügyben van helye a versenynek, de a biztonságos átmenet érdekében a regionális alapokon megszervezett pénztárakon keresztül kell elindítani a változást. Hozzátette: később ezeket kinyitva más régiók biztosítottai számára is tehetnek majd ajánlatot a pénztárak.
A pártelnök-miniszterelnök a javaslatot ismertetve hangsúlyozta: a megyei egészségbiztosítási pénztárakba beengednék a magántőkét - akár üzleti biztosítókat is -, de csak kisebbségi tulajdonosként. Azt azonban nem lehet megengedni - mondta Gyurcsány Ferenc -, hogy az üzleti biztosító azért szálljon be a rendszerbe, hogy betegadatokhoz hozzájutva később a saját társaságában felhasználja azokat.
Elmondta: az üzleti tulajdonostárs vagy a befektető tőkeemeléssel "szállhat be" a regionális pénztárba, és ebből a tőkéből fejleszthet. A profit nagyobb részét pedig vissza kell forgatni az ágazatba. A rendszer jellemzője, hogy a járulékok mértékét továbbra is az állam szabja meg és mindenkinek jár az alapcsomag, ami megfelel a jelenlegi ellátási szintnek. Verseny ott lesz, hogy a szolgáltatók különböző árakon fogják kínálni a gyógyítást.
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint a regionális biztosítók nagyon hamar kiegészítő biztosításokat is ajánlanak majd. Hangsúlyozta: az óvatos, csillapított versenyre többek között azért van szükség, mert "még nem tudjuk, hogyan viselkednének többségben a magántulajdonosok", és a többségi részesedésre ígéretet sem szabad adni.
Kérdésre válaszolva a pártelnök elmondta: őszre elkészülhet az átalakulásról szóló törvényjavaslat és várhatóan az új rendszer 2008-tól indulna.
Az SZDSZ szerint előrelépés
Az SZDSZ szerint határozott előrelépés, hogy a miniszterelnök által jegyzett szocialista egészségbiztosítási modell a szolidaritás mellett már tartalmazza a szolgáltatók és biztosítók közötti verseny, illetve a magántőke szerepvállalásának lehetőségét.
"Örülök, hogy a kormányátalakítás után egy évvel a szocialista párt letette az egészségügyi programját, még ha ez elsősorban politikai dokumentum is, hiszen szakmai részletekbe nyilvánvalóan ebben az öt oldalban nem tudtak menni" - fogalmazott Kóka János. Részletesen>>>
Fidesz: "trójai faló" akció az MSZP egészségbiztosítási javaslata
"Trójai faló" akciónak tartja a Fidesz az MSZP egészségbiztosításról szóló javaslatát, mert arra lehet következtetni belőle, hogy a megyei magánpénztárak országos hatáskörűekké válnak, így megvalósul a liberális, piacalapú elképzelés - hangsúlyozta Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Részletesen>>>
Éger: a magánbefektető nem pénzt hoz
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke reagálásában az MTI-nek elmondta: semmi nem változott az ágazat finanszírozásában, amely a befektetőknek hasznot hozna. "Hamis az az állítás, hogy bármiféle magánbefektető útján pénz jön a rendszerbe, különösen az egészségbiztosításban", hiszen ebben a rendszerben profit nem tud képződni - fogalmazott az elnök.
Fel kell tenni azokat a kérdéseket, hogy a regionális pénztárak létrehozásával hatékonyabb lesz-e a betegellátás, megoldható-e az ágazatban dolgozók létszám- és bérkérdése, csökkennek-e a várólisták, megszűnik-e a teljesítményvolumen-korlát - sorolta a köztestület elnöke.
Éger István véleménye szerint ez a szocialista javaslat egy "ravasz, elodázó és vargabetűje az üzleti biztosítás bevezetésének", amit nem szabad megengedni, hiszen ez nem társadalombiztosítás. Megjegyezte: a javaslat ismét a szakma mellőzésével született, hiszen erről a változatról sem kérték ki a Magyar Orvosi Kamara véleményét.
(MTI)