Az SZDSZ az adórendszer átalakításáról és a biztosítókról
A liberális párt elnöke elmondta: a két párt tárgyalásainak másik fontos gazdasági témája a közpénzügy, a tanács szerint ebben azt kell képviselniük, hogy az állam minden egyes adóforinttal gondosan bánjon a tervezésnél és a végrehajtásnál is.
Támogatjuk egy költségvetési hivatal felállítását, hogy egy független, valódi ellenőrzési jogosítványokkal rendelkező intézmény alakuljon ki, amely a tervezéstől a végrehajtásig az állami pénzek felhasználásának minden állomását képes érdemben ellenőrizni - jelentette ki Kóka János.
Beszélt arról, hogy a parlament előtt lévő új villamos-energia törvény megnyitja a piaci versenyt, megtöri a mai monopóliumok előjogait, és garanciákat kínál a háztartási felhasználóknak, a védett fogyasztóknak, valamint a legkisebb vállalatoknak is az árképzésben, a szolgáltatás minőségében. Kóka János jó esélyt lát arra, hogy közös végleges törvényszöveg születhessen a kormánypártok között.Verseny, de csillapított; egy biztosító, de több pénztár
Az SZDSZ szerint határozott előrelépés, hogy a miniszterelnök által jegyzett szocialista egészségbiztosítási modell a szolidaritás mellett már tartalmazza a szolgáltatók és biztosítók közötti verseny, illetve a magántőke szerepvállalásának lehetőségét.
"Örülök, hogy a kormányátalakítás után egy évvel a szocialista párt letette az egészségügyi programját, még ha ez elsősorban politikai dokumentum is, hiszen szakmai részletekbe nyilvánvalóan ebben az öt oldalban nem tudtak menni" - fogalmazott Kóka János.
Gyurcsány Ferenc szocialista pártelnök, miniszterelnök előzőleg, a nap folyamán az MSZP kompromisszumos egészségügyi javaslatát ismertetve úgy fogalmazott: verseny, de csillapított; egy biztosító, de több pénztár.
A miniszterelnök azt mondta, az egészségügyben van helye a versenynek, de a biztonságos átmenet érdekében a regionális alapokon megszervezett pénztárakon keresztül kell elindítani a változást. Hozzátette: később ezeket kinyitva más régiók biztosítottai számára is tehetnek majd ajánlatot a pénztárak. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a megyei egészségbiztosítási pénztárakba beengednék a magántőkét, de csak kisebbségi tulajdonosként.
Kóka János a sajtótájékoztatón azt mondta, örömmel veszik, hogy a szocialisták elfogadják, a biztosítási oldalon versenyre van szükség, és magántársaságok megjelenhetnek a biztosításban is. Sok konszenzusos pont van a javaslatban - tette hozzá, példaként említve a szolgáltatók körében biztosítható versenyt.
A liberális pártelnök véleménye szerint sok szakmai kérdésről kell még beszélniük, hogy kialakulhasson a konszenzus. A következő hetekben a szakpolitikusok megpróbálják kialakítani a mindkét párt számára védhető, működőképes, az egészségügyi ellátás minőségét javító rendszert. Hozzátette: ez azonban nem sokszorozhatja meg a jelenlegi Országos Egészségbiztosítási Pénztár bürokráciáját és nehézségeit, olyan átalakításban ugyanis nem vesznek részt, amely az "állami vízfejet megtöbbszörözi".
Az SZDSZ elnöke kiemelte: nincsenek ismereteik a szocialista elképzelés részletiről, nem ismerik, hogy a magántulajdon megjelenésének lehetőségében milyen részvételi arány mellé, milyen menedzsmentjogokat, milyen egyéb tulajdonosi jogokat kapnának a befektetők. "Mi aztán egy szindikátusi szerződésben, egy részvényesek közötti szabályozásban szeretnénk rögzíteni azokat a jogokat és kötelezettségeket, amelyek az állami, illetve a magán résztulajdonost megilletik" - közölte.
Hangsúlyozta: kompromisszumot szeretnének kötni, belátható időn belül.
"Nekünk van időnk, a liberálisok várnak már egy éve egy megállapodásra, tudunk még várni akár, csak a probléma az, hogy Magyarországon az egészségügy és a betegek nem tudnak többet várni arra, hogy javuljon a szolgáltatás minősége érdemben" - fogalmazott Kóka János. A liberálisok továbbra is azt a menetrendet szorgalmazzák, amelynek végén 2008 januárjában hatályba léphet az új biztosítási rendszerről szóló törvény.
(MTI)