Elhunyt Pungor Ernő akadémikus
A közlés szerint az Állami Díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjével kitüntetett tudós szerda este, váratlanul hunyt el. Pungor Ernőt a Magyar Tudományos Akadémia, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek - olvasható a közleményben. Személyével a nemzetközi és hazai tudományos élet, a közélet kiemelkedő, elismert egyénisége távozott - tudatta az MTA sajtótitkársága.
Pungor Ernő eredményekben gazdag életútját mutatja számos hazai és külföldi elismerés, többek között az Akadémiai Aranyérem, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje, a Royal Society tiszteletbeli tagsága, a Robert Boyle-aranyérem, a Talanta Aranyérem, a Grosses Deutsche Verdienstkreuz, a Francia Becsületrend tiszti fokozata - tartalmazza a közlemény.
Pungor Ernő 1923-ban született Vasszécsényben, 1962-től a Veszprémi Vegyipari Egyetemen tanított, 1968 és 1970 között rektorhelyettes volt. 1970-től a Budapesti Műszaki Egyetemen oktatott, fizikai kémiával, elsősorban a műszeres analitikai eljárásokkal foglalkozott. Jelentős szerepe volt a magyar kémiai műszergyártás megteremtésében.
A tudós 1990 és 1994 között az Antall-kormány címzetes államtitkára, majd a tudományokkal foglalkozó tárca nélküli minisztere, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke és az Országos Atomenergia Bizottság elnöke, 1992 és 1994 között a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke volt. 1994-ben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatóintézet főigazgatójaként is dolgozott. Elnöke volt az MTA Analitikai Kémiai Bizottságának, elnökségi tagja a Magyar Kémikusok Egyesületének. 1994 júliusától nyugdíjas egyetemi tanárként tevékenykedett.
(MTI)