Nem akar öszvérmegoldást az egészségügyben az SZDSZ

Csak holnap kapja meg az SZDSZ Gyurcsány Ferenc kormányfőnek a biztosítási rendszer átalakításáról szóló kompromisszumos javaslatát. Szerda délelőtt az SZDSZ-es miniszterek kormányértékelő sajtótájékoztatóján annyi derült ki, hogy Kóka János pártelnök csak olyan struktúrát fogad el, amely nem jár új állami intézmények létrehozásával, amelyek megsokszorozzák a jelenlegi OEP működési problémáit. Márpedig a szocialistáké ilyen.

A Népszabadságban tegnap ismertetett kormányfői ajánlat azonban létrehozna ugyan egy sor regionális, állami többségű egészségügyi pénztárat, de 49 százalékos tulajdoni rész erejéig beengedné az üzleti biztosítókat is.

Lapunknak szabad demokraták annyit mondtak, nem volna jó, ha olyan "öszvérmegoldás" születne, amelyet egyik párt sem tart a magáénak, miközben számtalan feszültséget kellene menedzselniük. De a szocialisták javaslatát sem tartják jónak.

A kisebbik koalíciós párt ügyvivő testülete ma este tárgyal a kormányfő harmadik biztosítási modelljéről. Az ajánlatról a héten még több fórum - így az egészségügyi, valamint a gazdasági liberális tanács - is tárgyal.

Már a hétvégén lehetnek szakértői egyeztetések a két párt között Gyurcsány elképzeléseiről - nyilatkozta szerdán újságíróknak Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős szabad demokrata államtitkár.

Az SZDSZ a múlt hét végén tízpontos listát fogadott el a kormányzati munkával kapcsolatos teendőkről. Az érintett területek között szerepel egyebek mellett az egyházak finanszírozása, a rendőrség civilesítése, a szociális intézményrendszer újragondolása. Ezekről már meg is kezdődtek az egyeztetések a kormánypártok között. Horn Gábor elmondta azt is, hogy ezen tárgyalások eredményével, melléklet formájában kiegészítik a koalíciós megállapodást. A melléklet hangsúlyos része lesz az egészségügyireform-folytatás menetrendje.

Sikeresnek ítélte Horváth Ágnes miniszter az egészségügyi kormányzat első évét. A gyógyszertörvény árversenyre kényszerítette a gyártókat. A miniszter szerint a támogatott készítmények ötödének ára így átlagosan 16 százalékkal csökkent. Lényegében megszűnt a gyógyszerkassza hiánya. Havonta átlagosan egymilliárd forinttal kevesebb támogatást utal az egészségbiztosító a patikáknak. A jogosultság-ellenőrzés eredményeként az 1,1 millió rendezetlen jogviszonyból mára 543 ezer biztosított sorsa tisztázódott, s mintegy 150 ezer új járulékfizetőt találtak a rendszerben.

A vizitdíj bevezetése 15-20 százalékkal mérsékelte az orvosi rendelők forgalmát. A háziorvosok havonta átlagosan 160-180 ezer forintos, míg a kórházak több mint 10 milliós bevételhez jutnak a vizit-, illetve a napidíjakból. A vizitdíj - közvetetten - becslések szerint 10-10 milliárddal mérsékeli a járóbeteg-, valamint a kórházi ellátásra fordítható közkiadásokat, további 12 milliárddal a gyógyszerkasszát. (D. A. N.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.