Folytatódnak a Fatah és a Hamász harcai
Folytatódtak szerdán a palesztin belharcok a Gázai övezetben a rivalizáló Fatah és Hamász mozgalom között; 21 ember vesztette életét a csatározásokban.
Az iszlamista Hamász fegyveresei felrobbantottak egy alagutat Hán-Júniszban a palesztin biztonsági szolgálatok helyi székháza alatt, megölve a megelőző biztonsági szolgálat 13 emberét. A Hamász emberei megtámadták az övezet középső részén a Mahmúd Abbász palesztin elnökhöz és az elnök Fatah szervezetéhez hű biztonsági szolgálatok állásait, és megöltek egy embert, további tízet pedig megsebesítettek. Egy másik összecsapásban a Fatah mozgalom négy aktivistája halt meg. A Hamász közölte, hogy elfoglalta a Nemzetbiztonsági Erő nevű palesztin titkosszolgálat több posztját, s a titkosszolgálat egyik gázai épületének ostromában is meghalt egy Fatah-tag. Az iszlamista Hamász szervezet harcosai ellenőrzésük alá vonták az övezet fő észak-déli útvonalát. A megelőző biztonsági szolgálat tagjai közül negyvenen Egyiptomba menekültek a Hamász-milíciák támadásai elől.
A ciszjordániai Nábluszban is tűzharcot vívtak a Hamász és a Fatah fegyveresei. A Fatahhoz kötődő al-Aksza Mártírjainak Brigádjai szervezet megpróbálta elfoglalni egy Hamászhoz közeli tévétársaság székházát, és foglyul akarta ejteni a társaság alkalmazottait. Hamarosan a helyszínre érkezett több Hamász-fegyveres is, hogy elhárítsák a támadást. Egyelőre nem ismeretes a nábluszi ütközet kimenetele, s azt sem lehet tudni, hogy lettek-e ott halálos áldozatok, illetve sebesültek. A Fatahhoz kapcsolódó fegyveres szervezet - saját bejelentése szerint - megtorlásnak szánta az ostromot, válasznak a Fatahhal szövetséges biztonsági erők gázai övezeti állásai ellen intézett Hamász-támadásokra.
A Hamász ultimátumot adott szerdán ellenfelének a fegyverletételre. Ha a Mahmúd Abbász elnökhöz, illetve a Fatah szervezethez hű biztonsági erők tagjai péntek délutánig nem szolgáltatják be fegyvereiket az Ezzeddín el-Kasszám Brigádoknak (a Hamász fegyveres szárnyának), a szervezet erővel veszi el tőlük - áll a felhívásban, amelyet a Hamászhoz közel álló rádióadók ismertettek.
Mintegy ezer fős tüntetés zajlott le szerdán Gáza központjában. A tüntetők a harcok azonnali beszüntetését követelték a Hamásztól és a Fatahtól. Az Iszlám Dzsihád és a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (FPLP) nevű radikális szervezetek számos tagja is részt vett a tiltakozó menetben. Ismeretlenek tüzet nyitottak a felvonulás résztvevőire, két személy életét vesztette, további tíz megsebesült.
Abbász telefonon tárgyalt Háled Mesaallal, a Hamász damaszkuszi emigrációban élő vezetőjével, hogy "megtudja, mit tud tenni Mesaal a harcok leállítása érdekében" - mondta az elnök egyik tanácsadója.
A Hamász egy nyilatkozata szerint a Mahmúd Abbászhoz hű biztonsági szervezetek egyes tagjai "puccsra, a palesztin ügy elárulására" készülnek, és a Fatah "nem képes megfékezni a soraiban megbújó puccsistákat". Az iszlamista szervezet felháborodottan reagált a Fatah központi bizottságának előző napi döntésére, amely szerint a szervezet felfüggeszti minisztereinek részvételét a februári hatalommegosztó egyezmény jegyében létrejött palesztin nemzeti egységkormány munkájában, tiltakozásul a Hamász fegyveresei által elkövetett "bűncselekmények" ellen. A Hamász nyilatkozata szerint "a Fatah lépése politikai zsarolás, bűncselekményeket pedig éppen a Fatahhoz hű fegyveresek követnek el".
Izrael némi nyugtalansággal szemléli a gázai övezeti palesztin belviszályt, mert attól tart, hogy a csatározások nyomán létrejöhet egy teljes mértékben Hamász ellenőrzés alatt álló terület, egy "Hamásztán". Beavatkozni azonban nem kíván a jelen szakaszban. Kívülről követi a fejleményeket, és csak bizonyos óvintézkedések megtételére szorítkozik a Gázai övezethez közeli területein - hangzott el szerdán az izraeli rádió egyik elemzésében.
Az Európai Unió fontolóra venné részvételét egy olyan nemzetközi erőben, amelyet a Gázai övezet és Egyiptom határvidékére vezényelnének - mondta szerdán Brüsszelben Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Ehud Olmert izraeli kormányfő egy javaslatára reagált, miszerint azért lenne szükség egy ilyen nemzetközi erőre, hogy a viszálykodó palesztin szervezetek ne juthassanak fegyverutánpótláshoz Egyiptom felől.
(MTI/Reuters/dpa/AFP/AP/Új Kína/ANSA)