Gólyashow a Tápió mentén darus kocsival
A vállakozó kedvű érdeklődők a kosaras emelő segítségével betekinthettek a Tápió menti gólyafészkekbe, a kevésbé bátraknak a természetvédelmi szakemberek lehoztak a földre egy-egy gólyafiókát - simogatni. A napokban rendezett gólyashow-ra a környéken több százan voltak kíváncsiak.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatósága, a Tápió Természetvédelmi Egyesület, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idei, gólyafészek-látogató road show-ján ismét több száz érdeklődő szívéhez kerültek közelebb a Tápió menti településeken fészkelő gólyapárok és fiókáik - tudtuk meg Vidra Tamástól, a Duna-Ipoly Nemzeti Park tájegységvezetőjétől.
A napokban megrendezett fészeklátogatót június 17-én követi a másik hasonló esemény. Ez alkalommal is a madárgyűrűzést használják fel a szakemberek arra, hogy felhívják a figyelmet a természetvédelem fontosságára. Ennek legutóbb látványos és szomorú példájával szembesülhettek Tápióságon, ahol az egyik fészekben az öt fióka egyikéről kiderült: egy szigetelőszalag úgy rátekeredett, hogy emiatt elhalt a fél lába. Szerencsére nem fertőződött el, van rá remény, hogy a madár így is eléldegélhet - állapította meg a madárgyűrűzést végző Benei Béla, aki különben a Nagykunsági Erdő Rt. erdésze, a madárgyűrűzéssel, mondhatni, szerelemből foglakozik.
Vidra Tamás szerint a féllábú madarak látványa majdhogynem mindennapos. Hol a tóparton eldobott horgászzsinór, hol egy bálamadzag tekeredik bilincsként a lábukra. Az ő tápiógyörgyei kertjében például - mesélte a tájegységvezető - egy féllábú rozsdafarkú fészkel, s még így, rokkantan is szorgalmasan ellátja már a második fészekaljnyi fiókáját.
A féllábú kis gólyát nagyon sajnálta a nézőközönség, amely a darus kocsi körül gyülekezett. Aki akarta, meg is simogathatta a madarat, aki viszont a fészket szerette volna közelebbről szemügyre venni, azt is megtehette: a kosaras emelőbe ezúttal „utasok” is beszállhattak.
A darus kocsi megállóhelyeiről és érkezésének időpontjáról a helyi újságok révén jó előre tájékoztatták a Tápió-menti településen élőket. Errefelé különösen sok a gólyafészek - tudtuk meg Vidra Tamástól -, az idén pedig a megszokotthoz képest a számuk tovább gyarapodott. Most lett ugyanis ivarérett a három évvel ezelőtti, népes fiókacsapat.
Él a Tápió mentén egy ritkaságszámba menő feketególya-pár is - zárkózottabbak, távolságtartóbbak, mint a barátságos fehér gólyák, velük nem lehetett megismerkedni a gólyashow-n. Ám akiknek a fészeklátogatás, a természetvédők munkája és a természetvédelem felkeltette az érdeklődését, azoknak nem kell messzire menniük, hogy újabb ismereteket szerezzenek: Farmoson várja őket a Vízparti Élet Háza. A tavaly felújított kúriában működő természetvédelmi oktatóközpontban a térség - a gödöllői dombvidéktől a farmosi szikesig - természeti értékeit, élőhelyeit, jellegzetes élőlényeit mutatják be diorámasorozatban. Öt hatalmas akváriumban a vízi állatok jellegzetes példányait lehet megtekinteni, a föld alatti világba pedig a borzok és az ürgék üregein keresztül nyerhetünk bepillantást. Időszaki kiállításukat ezúttal a hüllőknek szentelték.
A Vízparti Élet Házát a Tápió Közalapítvány hozta létre, amelynek vezetőjétől, Antalicz Csabától megtudtuk: túravezetést s a környéken bőségesen fellelhető tanösvényen való kalauzolást is kérhetnek tőlük az érdeklődők. A ház a múzeumok éjszakáján, június 23-án is nyitva lesz.
A következő Gólyashow programjáról a Tápió vidék honlapon tájékozódhat>>>>