Enyhe lejtőn az infláció
A magyar piaci elemzők éppen ekkora inflációra számítottak, azaz a fogyasztói árak 8,5 százalékos májusi emelkedésére, s a KSH pontosan ilyen ütemet jelentett tegnap. A londoni szakértők kissé mérsékeltebb, 8,3 százalékos iramot vártak, s most kissé módosítják az év végi előrejelzéseiket. A friss adat azonban azt sugallja, hogy az infláció nem okoz meglepetést: a költségvetési kiigazítás miatt elhatározott adó- és árváltozások a korábban vélt hatást fejtik ki. Az árhullán márciusban kilenc százalékon tetőzött, aztán áprilisban 8,8, májusban 8,5 százalékra apadt. Augusztusban eshet nagyobbat az ütem, s az utolsó negyedévben öt százalék közelébe érhet.
A KSH számsora szerint tavaly májushoz képest az élelmiszerek árai 11 százalékkal emelkedtek, a háztartási energia 31,6 százalékkal drágult, a tartós fogyasztási cikkekért 1,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Az MTI-nek nyilatkozó londoni elemzők emelték az év végére adott inflációs előrejelzéseiket. Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport európai feltörekvő piacokért felelős vezérigazgatója azt mondta: a nyár végétől a belépő kedvező bázishatások miatt meredek és hirtelen csökkenés lesz az inflációs ütemben. Előrejelzése szerint augusztusban még 8,2, szeptemberben már csak 5,9 százalékos infláció várható, az év végén a korábban általa prognosztizált szintnél kissé magasabb, 6,1 százalékos. Hozzátette: az MNB nyilván vet egy pillantást a májusi inflációs adatokra, de ha a jövő kedden kijövő új béremelkedési adatsor továbbra is magas ütemet jelez, akkor a monetáris tanács vár még egy-két hónapot a nyolcszázalékos alapkamat csökkentésével.
Inkább júliusra várja a kamatcsökkentést Juliet Sampson, az HSBC közgazdásza is, aki szerint az év végi infláció inkább 5,5-6 százalék, semmint a még néhány hónappal ezelőtt is várt 5-5,5 százalék között lesz. A ház így is 6,75 százalékra süllyedő idei év végi jegybanki kamatszintet prognosztizál.
A Goldman Sachs továbbra is számít a pénzügy-politikai enyhítés elkezdésére még ebben a hónapban, s rámutat, hogy a magánszektorban a béremelkedési ütem stabilizálódni látszik, miközben az utóbbi napokban a forint nem gyengült annyit, hogy meggátolja az MNB-t a kamatcsökkentésben. (Az eurót tegnap késő délután 253,30 forinton jegyezték, de az árfolyam napközben a 252,50-es szintet is érintette.) A Goldman Sachs egyéves távlatban 1,50 százalékpontos jegybanki kamatcsökkentést vetít előre.