Magyar roma zenészek kálváriája Párizs Roissy repülőterén
Noha a vizsgálattal a gép felszállása előtt végeztek, az Air France francia pilótája a muzsikusokat már nem vette fel. Egy nappal később tudtak csak hazarepülni, de kálváriájukra máig nem kaptak választ, és szállásköltségüket sem térítette meg senki.
Az indokolatlanul feltartóztatott, és emberi méltóságukban megbántott roma zenészek vesszőfutásáról a Magyar Hírlap cikkét átvéve adott hírt a Courrier International című, jobbára cikkfordításokat közlő francia hetilap. A Le Monde-csoport vezérkara úgy határozott, hogy a cikket másodközlésre átadja az ingyenes párizsi Metro újságnak, a Matin Plusnek, amely azonban az írást túlságosan élesnek, és a francia repülőtéri hatóságokra nézve elítélőnek találta, s közlését megtagadta. A Le Monde és a Courrier International újságírói ezt a lépést durva cenzori beavatkozásnak minősítették, és szerkesztőségi értekezleten tiltakoztak ellene.
A Matin Plus a magyar napilap "Kovács István volt párizsi konzul" által jegyzett cikkének különösen azt a megállapítását tartotta túlzónak, s emiatt közölhetetlennek, hogy "a brezsnyevi idők szovjet hatóságai demokratikusabban léptek fel, mint most a franciák" a magyar roma muzsikusokkal szemben.
Megkérdeztük az esetről Précsényi Árpád párizsi főkonzult, aki a cikk francia fordítását korrektnek, közlését pedig indokoltnak, a valóságot hűen tükrözőnek tartotta, egy apró kivételtől eltekintve: Kovács István volt párizsi konzul nem létezik. Ezen a néven a Külügyminisztériumot Krakkóban képviselte főkonzul pár évvel ezelőtt, de megjegyzendő: a romák párizsi kálváriájáról elsőként beszámoló Magyar Hírlap cikkírója nem állította magáról, hogy Párizsban dolgozott volna, csupán azt, hogy a múltban főkonzul volt. Az ügyről magáról Précsényi elmondta: az egy nappal korábban történt esetről a párizsi magyar konzulátus május 15-én értesült, és haladéktalanul eljárt a francia hatóságoknál. Más kérdés, hogy Roissy repülőtér határrendészeti igazgatójához eljuttatott levelükre mindmáig nem kaptak választ. A párizsi magyar konzul az ügy kapcsán kijelentette: az etnikai hovatartozás miatti hátrányos bánásmód Franciaországban nem tipikus, sőt kifejezetten ritka.