Budapest is részt kaphat az energiatortából

Az energia a világ talán legfontosabb dolga - ezzel kezdi a beszélgetést, mintegy megadva az alaphangot Ali Bagheri, a teheráni külügyminisztérium főigazgatója. Teherán, mint energiahordozók tekintetében nagyhatalom új, aktívabb energia-gazdaságpolitikába kezd, Európában szélesíti a partnerországok körét - nyilván való politikai célzattal.

A magas rangú iráni diplomata megcsillantotta Magyarország előtt is a lehetőséget, hogy bekapcsolódjon a gazdag energiaforrások (gáz és olaj) kiaknázásába.

Energia. Ami a politikai keretet illeti, Irán érdekelt Európa biztonságában, hiszen szomszédos térségről van szó. Néhány hónappal ezelőtt európai országok sora kezdett tárgyalásokat az irániakkal az energiakitermelésbe, szállításba való aktívabb bekapcsolódásról. Nagy verseny folyik a világ legfontosabb árucikkéért, az energiáért, válaszolta Bagheri Magyarország gázvásárlási esélyeit firtató kérdésünkre. Az eddigi, nem részletezett kétoldalú tárgyalásokon jónak minősítette Magyarország pozícióit. Nem foglalt állást a Nabucco kontra Kék áramlat gázvezetékügyben. Irán a gázt két úton juttatná el Európába: 1. A Nabuccón. 2. A nyugat-európai projekt révén. Az iráni gázt Törökországon át csővezetéken juttatnák el egy délkelet-európai államba, ott cseppfolyósítanák és tartályhajókon szállítanák tovább egy meg nem nevezett másik kikötőig, ahol visszaalakítanák légneművé és vezetéken áramoltatnák tovább Nyugat-Európába. A még nem teljesen kidolgozott terv első szakasza 2008-ban valósul meg, a projektfinanszírozásba nyugat-európai partnert vonnak be. Irán keleti irányba is nyit, Örményországgal már megállapodtak a gázszállításról, Indiával, Pakisztánnal ugyanerről még folynak a megbeszélések. A szűkebb régióban iráni cseppfolyósított földgázt adnak el Ománnak, az Egyesült Arab Emírségeknek.

Gazdasági kapcsolatok. Irán és Európa évi 26 milliárd eurós külkereskedelmi forgalmat bonyolít le. Az új Európa-politikája részeként diverzifikál, ami azt jelenti, hogy az eddigi 3-4 országra összpontosított kapcsolatait kiterjeszti más államokra is, szélesítve a bázist. Ebbe Magyarország is beletartozik.

Izrael. A teheráni diplomata azt állította, "hamis vádakról" van szó, a világsajtó "félreértelmezte" Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök minapi újabb, Izrael megsemmisítésével fenyegetőző szavait. Ellenkezőleg, az elnök azt hangsúlyozta, nem akarnak megtámadni más országokat, sőt Izraelt sem - mondotta Bagheri.

Iráni rakéták. Csak védelmi célt szolgálnak. "Nincs Európáig elrepülni képes rakétánk. Egyébként sem szándékozunk rájuk támadni, jó néhány európai országgal, köztük Magyarországgal jók a kapcsolataink". Ami pedig az amerikai rakétapajzsot illeti: az ügy arra emlékeztet, mint amikor az USA megtámadta Irakot azon a címen, hogy ott tömegpusztító fegyverek vannak. Mint tudjuk, nem voltak. Az iráni rakétákkal, amelyek létével megindokolják a rakétapajzsot, ugyanez a helyzet - tette hozzá a diplomata.

Asszulajeh kikötõje a legnagyobb iráni gázmezõn
Asszulajeh kikötõje a legnagyobb iráni gázmezõn
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.