Megszületett a Szabadság istennője

Washingtonban tegnap emlékművet állítottak a kommunizmus áldozatainak. Az avatóünnepség fő szónoka Tom Lantos, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke volt, de az eseményen George W. Bush amerikai elnök is részt vett.

A szoboravatást Ronald Reagan híres, Mihail Gorbacsovot a berlini fal lebontására felszólító beszédének huszadik évfordulójára időzítették. Lantos beszédében kiemelte, hogy a kommunista diktatúrát a világon először az 1956-os magyar forradalom rendítette meg. Magyarországról Dávid Ibolya, az MDF elnöke és Horváth János fideszes képviselő, korábban amerikai közgazdászprofesszor, vett részt az ünnepségen, Romániából Emil Constantinescu volt köztársasági elnök mellett Tőkés László református püspök érkezett az amerikai fővárosba.

Az emlékmű az 1989-ben a pekingi Tiananmen téren tüntetők által papírmaséból emelt A Szabadság istennője című szobor másolata. A kínai diákok viszont a New York-i Szabadságszobrot tekintették mintának, így az emlékmű óhatatlanul az amerikai szabadságideált idézi. A háromméteres, vékony bronzlemezből készült alkotást a washingtoni főpályaudvar közelében, a Massachusetts és a New Jersey sugárutak, illetve a G utca sarkán lévő kicsiny téren állították fel.

Már a helyszín is jelzi, hogy a Kommunizmus Áldozatai Emlékműve Alapítványnak nem sikerült megvalósítania elnöke, Lee Edwards eredeti tervét. A konzervatív történész még a '90-es évek elején állt elő az ötlettel, miszerint Washingtonban múzeumot kellene emelni a kommunizmus áldozatainak. Az amerikai fővárosban 1993-ban nyílt meg a Holocaust Múzeum, és az eredeti elképzelés szerint a Kommunizmus Áldozatainak Múzeumát is a leglátogatottabb emlékműveknek helyt adó park, a National Mall mellett kellett volna megépíteni. Miniszterelnöksége idején még Orbán Viktor is ígért pénzügyi támogatást, ám végül a szükséges 100 millió dollárnak csak egyetlen százalékát sikerült előteremteni, így a múzeumból olcsó kivitelű szobor lett.

Az amerikai média Bush elnök részvétele ellenére sem nagyon foglalkozott a szoboravatással. A washingtoni lapok közül csak a jobboldali Times harangozta be az eseményt, a domináns Post említést sem tett róla. A hírtelevíziók sem kapcsoltak a helyszínre, a konzervatív FoxNewsnak például az is fontosabb volt, hogy a börtönben lévő Paris Hiltont tegnap meglátogatták a szülei.

Az avatás utáni fogadáson Dávid Ibolya is beszélt. Az MDF elnöke köszönetet mondott az emlékműért, és azért, hogy az amerikai nemzet több mint másfél évszázada menedéket nyújt a magyar történelem számkivetettjeinek. Szólt arról is, hogy a XXI. század elején térségünkben a kommunizmus új maszkban, populista ösztönökre és demagógiára alapozva éled újjá, s ugyanúgy azonnali megoldást kínál a problémákra, mint annak idején az eredeti változat. A magyar politikus röviden szót váltott George W. Bush elnökkel is.

George Bush beszél az emlékmû avatásán, jobbról a második Tom Lantos
George Bush beszél az emlékmû avatásán, jobbról a második Tom Lantos
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.