Egy év után is változatlan indulattal

Talán nyílt volna tegnap valami esély arra, hogy az Országgyűléshez méltó hangnemben folyjék vita a kormány egyéves tevékenységéről és a Gyurcsány Ferenc által sugallt jövőképről - talán. Semjén Zsolt azonban ennek esélyét végképp eljátszotta. Elszabadultak az indulatok.

A ciklus végére ez a kabinet az adócsökkentés kormánya lesz, mert a 100 forintra jutó összes adóteher csak 37 forint lesz - jelentette ki tegnap az Országgyűlésben Gyurcsány Ferenc, leszögezve: valódi baloldali programot hajtanak végre. Egyetlen példa: a megszorítások következtében - miként a kormányfő mondta - a legvagyonosabbak jövedelemvesztése három-négyszer akkora volt, mint a szegényebb rétegek bevételkiesése. Ráadásul az állam a ciklus végéig négyszer annyival csökkenti majd a kiadásait, mint amennyivel a megszorításokból a bevételeit növeli.

A kormányfő azt mondta: az elmúlt egy évben megkezdődött az a folyamat, amely pontot tesz a rendszerváltás végére. Ezt Gyurcsány úgy hívja: Magyarország birtokbavétele. Vagyis: az embereknek rá kellett ébredniük, hogy az állam nem tehet többet értük, mint amennyit ők tesznek magukért.

- Új normák kellenek. Tudomásul kell venni, hogy nincs kétféle Magyarország, a jövőben nem lehet egy a nyilvánosság előtt működő állam, ami mögött feudális beidegződésektől terhelt "mutyiország" húzódik - jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: nincs szükség több megszorító intézkedésre, mert a konvergencia-program jól halad. (Gyurcsány szerint az ellenzéknek az a javaslata, amely tízszázalékos járulékcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot, bajba sodorna bennünket: ő úgy számol, hogy a csökkentés ára 650 milliárd forint lenne, s ezt a gazdaság háromszázalékos növekedése nem fedezné.)

Sokáig úgy tűnt, hogy a miniszterelnök szikár évértékelésre szorítkozik, ám az ellenzéki reagálások komoly indulatba hozták.

- Az utóbbi esztendőben az ellenzék - utóbb kudarcba fulladt - puccskísérlete során ideológiát adott az "utcának", a jobboldali vezetők szűnni nem akaró gyűlöletet és felsőbbrendűségi érzést táplálnak a baloldallal szemben, relativizálódtak demokratikus jogok és intézmények, polgárjogot nyertek szélsőségek - mondta, hozzátéve, hogy "lehet azzal vádolni a kormányt, hogy nincs világképe, de amije van, abba nem fér bele az antiszemita, radikális ellenzékkel való kokettálás. Azt egészen biztosan lehet mondani, hogy akik ebben az országban komolyan gondolják a demokráciát, azok itt ülnek".

Azután, hogy az ellenzék folyamatosan azzal vádolta, hogy a kormány "juttatta ide az országot", Semjén Zsolt KDNP-s frakcióvezető pedig azt közölte, hogy a kormányfő vagy morálisan, vagy szakmailag alkalmatlan a feladatára, Gyurcsány Ferenc így reagált: - Amit Semjén Zsolt mond, méltatlan a Tisztelt Házhoz, a politikai kereszténységhez, egy normális felnőtt férfiemberhez. Akkor miért nem tiltakoztak, amikor adómentessé tettük a minimálbért, amikor a duplájára emeltük a szociálpolitikai kedvezményt, amikor a közalkalmazottak bérét 50 százalékkal megemeltük? A miniszterelnök szerint az ellenzék nem lehet büszke arra, hogy az utóbbi négy évben nem tett semmit, csak "nyafogott", ami ráadásul meglehetősen férfiatlan dolog.

- Évek óta várja az ország, hogy a jobboldal programot adjon, de csak a Kossuth téri zászlókra képes szöveget írni - jelentette ki a kormányfő, aki úgy látja, hogy az ellenzék kettős mércével mér, hiszen folyton azt dörgöli az orra alá, hogy még Szlovákia is jobb helyzetben van, mint Magyarország. - Nem lehet csak a versenyképességet nézni. Szlovákiában a gyermektámogatás összege 4 ezer forint, nálunk 12. Ott az átlagnyugdíj 60 ezer forint, nálunk 80 ezer - mondta a kormányfő, hozzátéve: - Nem lehetetlen önök nélkül egyensúlyt teremteni, de önökkel együtt könnyebb lenne. Önök döntik el: velünk együtt jönnek el országot építeni, vagy a felszólalásaim alatt továbbra is kivonulnak a büfébe linzert enni az adófizetők pénzéből.

A Fidesz és a KDNP tegnap délután sajtótájékoztatón kérte ki magának, hogy a miniszterelnök viszonválaszában antiszemitának és antidemokratának nevezte az ellenzéki képviselőket. "Gyurcsány Ferenc gyáva, kétségbeesett és hazudik, így nem férfias, hanem gyáva" - hangoztatta Navracsics Tibor, aki szerint nem sportszerű, hogy Gyurcsány Ferenc akkor fogalmaz meg durva kijelentéseket a viszonválaszában, amikor a házszabály szerint az ellenzék arra már nem tud reagálni.

Lendvai Ildikó (MSZP):

Értem én az ellenzék ellenérzéseit, hisz most kénytelen lesz stratégiát váltani, miután nem sikerült kicsikarni az előre hozott választásokat. Úgy tűnik, a folyamatos szitok azonban állandó, lassan ki lehetne írni az ellenzéki pártszékházak falára az amerikai graffiti szövegét: Le a kormánnyal, le a miniszterekkel, le a gravitációval, le a lifttel. Ha a szitok állandó is, a tartalom megdöbbentő módon változik. A Fidesz egyik képviselője arról ír, hogy az egészségügy korábbi rendszere eddig jól, mindenki számára elérhetően működött. Hát komolyan gondolják, hogy egy szabolcsi ember ugyanolyan eséllyel jut ellátáshoz, mint egy tehetős budapesti?

Eörsi Mátyás (SZDSZ):

Egyszerű igazsággal kezdem, vagy egyensúly van, vagy csőd. Az egyensúlyra törekvő kormányt hevesen támadják, de jövőre (utalás a népszavazásra) az ország érteni fogja, hogy nincs ingyenebéd, egy látogatás az orvosnál pedig megéri egy korsó sör árát (vizitdíj). Az SZDSZ pedig nem mond le az egyensúlyt követő fejlődésről, megvalósítja például az egészségügyi reformot is, aminek kapcsán a jobboldal egyszerűen attól retteg, hogy sikeres lesz. Az adórendszert pedig ciklus közben is meg lehet változtatni, pontosabban egyszerűsíteni.

Navracsics Tibor (Fidesz):

Mert mi ma a jövőképük? "Gyerünk, Feri?" Ez azért egy kicsit sovány jövőkép, nem gondolja? Jó lenne, ha végre az ország érdekében is kidolgoznának egy jövőképet. Ki mondta azt a förtelmes butaságot, hogy "az államháztartási hiány, köszöni szépen, jól van"? Ezt Gyurcsány Ferenc mondta. A miniszterelnök úr 20 perces expozéja alatt közel 55 millió forinttal nőtt az adósság.

Semjén Zsolt (KDNP):

Aquinói Szent Tamás mondta: a tényekkel szemben nincsenek érvek. Az államháztartási hiányt tekintve Magyarország áll a legrosszabbul az unióban, az infláció is nálunk a legmagasabb, ami kiszámíthatatlanná teszi a jövőt, így illuzórikus a kilábalás. És tudja, Gyurcsány úr, a legvérlázítóbb az egészben az, hogy miközben az országot tönkretették és elszegényítették, addig az önök klientúrája, nómenklatúrája, hogy Szili Katalin elnök asszony klasszikus kifejezését használjam, az offshore bárók multimilliárdosok lettek. Ha látja mindezt, és mégis elmondta azt, amit elmondott, akkor oly mértékben cinikus, hogy morálisan alkalmatlan arra, hogy az ország miniszterelnöke legyen. Lehetséges, hogy valóban nem látja, és tényleg elhiszi a saját propagandáját. Ebben az esetben pszichológiai, szellemi problémák vannak, s akkor, hogy úgy mondjam, szakmailag alkalmatlan.

Herényi Károly (MDF):

Nagyon nehéz év áll mögöttünk. Az elmúlt év összes nehézségét a középosztály viselte. Őszintén kell beszélni arról, hogy hogyan jutottunk ide, s arról is, hogy most reformokról van-e szó, vagy a reformok mögé bújva kármentést végez a kormány. (Cs. I.)

Gyurcsány Ferenc ellenzéki össztûzben, a háttérben Horn Gábor és Eörsi Mátyás
Gyurcsány Ferenc ellenzéki össztûzben, a háttérben Horn Gábor és Eörsi Mátyás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.