Bush Koszovó miatt "kárpótlást" helyezett kilátásba Szerbiának
Nyolcnapos körútja alatt az amerikai elnök részt vett Németországban a Nyolcak csoportja (G8) csúcsértekezletén, felkereste Csehországot, Lengyelországot, Olaszországot, a Vatikánt és Albániát. Hétfőn Szófiában tárgyalt, majd visszaindult az Egyesült Államokba. Noha Oroszországban nem járt, az amerikai elnök nemegyszer Moszkvának üzent európai tárgyalásain. Kiemelkedően fontos téma volt körútjának minden állomásán az amerikai rakétapajzs és Koszovó ügye. Oroszország és az Egyesült Államok mindkét ügyben szögesen ellentétes álláspontot képvisel.
Bush szófiai tárgyalásain is felmerült a rakétapajzs ügye, noha Washington eddig csak Csehországtól és Lengyelországtól kérte a kelet-európai országok közül, hogy a területükön helyezhesse el a tervezett amerikai rakétavédelmi rendszer egyes elemeit. Georgi Parvanov bolgár elnök azonban jelezte, hogy Bulgáriát is érdekelné a részvétel lehetősége. Nem ismeretes mit felelt Bush a bolgár felvetésre, mindenesetre az amerikai elnök ezt az alkalmat is megragadta, hogy biztosítsa Oroszországot: nem ellene irányul a tervezett rakétavédelmi rendszer.
Az amerikai elnök újra állást foglalt Szófiában Koszovó függetlensége mellett. Mint elmondta sajtóértekezletén, Parvanov felvetette a szerb elképzelések figyelembe vételének fontosságát is. Bush jelezte: maga is úgy gondolja, hogy bizonyos kárpótlást lehetne nyújtani Szerbiának Koszovó elvesztéséért. Célzott rá, hogy ilyen kárpótlás lehetne Szerbia felvétele a NATO-ba, esetleg az Európai Unióba. "Perspektívákat kell ajánlani Szerbiának" - mondta, hozzátéve: "Koszovó ügyének rendezésében szerepet játszik az a belgrádi kívánság is, hogy Szerbia a NATO, illetve az Európai Unió tagjává váljék". (A francia külügyminisztérium hétfői bejelentése szerint kedden találkoznak Párizsban a Koszovó ügyében létrehozott kontaktcsoport országainak magas rangú képviselői. Ott lesz a csoport csaknem összes országának - az Egyesült Államoknak, Nagy-Britanniának, Németországnak, Franciaországnak és Olaszországnak - a képviselője, csak a Szerbia mellett álló Oroszországé nem.)
Bush támogatásáról biztosította Szófiát Líbiával folytatott vitájában. Öt bolgár ápolónőt halálra ítéltek az észak-afrikai arab országban azzal az indoklással, hogy szándékosan megfertőztek líbiai munkavégzésük során több száz líbiai gyereket a halálos AIDS-betegség vírusával. Szófia szerint alaptalanul ítélték el állampolgárait.
Az amerikai elnök méltatta Parvanovval folytatott tárgyalásán Bulgária iraki és afganisztáni szerepvállalását. Dicsérte Szófiát, amiért közreműködik "az ifjú demokráciák stabilizálásában", illetve "segít másokat abban, hogy élvezhessék a szabadság áldásait".(MTI)