Így irtanak ők - autót
„Merre van előre?” - ez kérdezik a június 15-16-án a Gödör Klubban megrendezendő Globfeszt 2 elnevezésű nemzetközi fesztivál szervezői. Közel két évtizeddel a rendszerváltás után ugyanis egyre többen bizonytalanodnak el: vajon társadalmunk által lelkesen követett fejlődési modell tényleg a létező világok legjobbika felé visz minket?
Ezt a dilemmát jeleníti meg egy látványos installációban a fesztivál egyik résztvevője, a Zöld Fiatalok Autóirtó csoportja. Az „Autóirtó” – amely amúgy egy mára alternatív közlekedést propagáló folyóirat – egy autóroncson keresztül próbál rámutatni a motorizált fogyasztói társadalom ellentmondásaira. A zavarba ejtő egykori jármű, mintha csak egy letűnt civilizáció régészeti lelete lenne. A szervezők szerint ugyanis a túlmotorizált város egy elavult szemlélet jegyében lassan feléli saját életterét, elpusztítja a természeti környezetet és a benne élő embert is.
Budapesten évente 20 000-rel nő az autók száma, az elmúlt 25 évben a tüdőrákos betegek száma háromszorosára, az asztmásoké a kilencszeresére nőtt. A budapestiek átlagosan három évet (!) veszítenek az életükből a nagyrészt gépkocsik által okozott részecskeszennyezés következtében.
Pedig az autóval megtett utazások fele 3 km-nél, minden ötödik autózás 1 km-nél is rövidebb.
Hogy mégis az autót választjuk, az nem csak praktikus kérdés, döntésünk abból a fejlődi koncepcióból következik, amelyet az uralkodó fogyasztói kultúra sugall: eszerint a természeti környezetünk nem egy félve őrizendő éltető közeg, hanem csupán használandó erőforrás.
A Globfeszt2-t nem véletlenül a napokban lezajlott G8-as találkozó utánra időzítettük. A fesztivál másnapja megrendezésre kerülő kerekasztal-beszélgetésen a fejlődés különféle perpektíváiról olyan nagy nemzetközi tekintélynek örvendő alternatív gondolkodók vesznek rész, mint ez év alternatív Nobel-díjasa, a brazil Chico Whitaker, aki a százezreket megmozgató Társadalmi Világfórum életre hívója; vagy a francia José Bové, aki McDonalds jelképes megrongálásával vált világhírű „fenegyerekké”, és amúgy a nemzetközi kistermelők mozgalmának a Via Campesinának vezetője.
De ott lesznek a G8 találkozó magyar "túlélői" is, egy komplett állampolgári tanács töri a fejét a klímaváltozással kapcsolatos teendőkön, szakemberek, aktivisták, művészek, és filmjeik, installációik, kiállításaik vetnek fel és válaszolnak meg kérdéseket - tájékoztatta a sajtót a Védegylet.