Húszéves találkozó Lakiteleken - MDF nélkül
"Ma a Nemzeti Fórum az MDF, a mi értelmezésünk szerint" - így indokolta némileg sajátosan Lezsák Sándor azt, hogy miért nem hívják meg az 1987-es sátorverés huszadik évfordulójára, a szeptember végére tervezett lakiteleki nemzetközi találkozóra az MDF egyetlen mostani politikusát, így Dávid Ibolya pártelnököt vagy Boross Péter volt miniszterelnököt sem.
Húsz évvel ezelőtt, legalábbis sokan így vélik, a Lezsák Sándor kertjében felállított sátor alatt indult el a magyar rendszerváltás, közel másfél száz, magát népinek, népnemzetinek vagy éppen plebejus demokratának valló értelmiségi - mások mellett Lezsák Sándor, Csurka István, Bíró Zoltán, Für Lajos, Fekete Gyula, Kiss Gy. Csaba, Csoóri Sándor, Bihari Mihály, Gombár Csaba, Lengyel László, Kósa Ferenc, Püski Sándor, Szabad György, Konrád György - aki a demokratikus ellenzéket egyedül képviselte -, valamint Pozsgay Imre, a Hazafias Népfront főtitkára, az MSZMP KB tagja - részvételével. Közülük az 1997-es évfordulóra sokan kaptak meghívást, akkor az MDF vezetését Boross Péter, Gémesi György, Dobos Krisztina, Kelemen András, Demeter Ervin, Kádár Béla, Bába Iván, s nem utolsósorban Csapody Miklós képviselte, aki MDF-alapítótag is.
Lezsák Sándor most nem kívánt nyilatkozni lapunknak sem magáról a rendezvényről, sem a meghívottak köréről. A "hetek", vagyis a lakiteleki alapítók (Lezsák Sándor, Bíró Zoltán, Für Lajos, Fekete Gyula, Kiss Gy. Csaba, Csoóri Sándor, Csurka István) nyilvánvalóan ott lesznek, de Pozsgay Imre is kapott már szóbeli meghívást, s "ha úgy kívántatik, beszédet is mond Lakiteleken a huszadik évfordulón" - nyilatkozott lapunknak.
Az már más kérdés persze, hogy a mostani demokrata fórumos vezető politikusok, illetve parlamenti képviselők között nincs MDF-es alapító, Dávid Ibolya, Herényi Károly, Hock Zoltán, Csáky András vagy Boross Péter az 1989-90-es évek során csatlakozott a fórumhoz, mások még később. Arról nem is beszélve, hogy Lezsák Sándornak nyilvánvalóan felül kellene emelkednie a személyes és politikusi sértettségen ahhoz, hogy szívesen lássa otthonának kertjében - ahol kimondták a Magyar Demokrata Fórum megalapítását - azokat, akik 2004 őszén döntöttek az MDF-ből való kizárásáról. "Engem a demokrata fórumból sem kizárni, sem kitessékelni nem lehet, mint ahogy csak jogi úton lehet elűzni azokat a társaimat is, akikkel egykor az MDF-et létrehoztuk" - tudatta kizárása előtt a lakiteleki alapító, demonstrálva: társaival "ők az örökös demokrata fórum".
"Lezsák Sándornak és társainak történelmi bátorságát nem lehet elvitatni, az 1987-es lakiteleki találkozó a magyar történelem XX. századi fejezetének a része" - ismeri el Csapody Miklós, az MDF parlamenti képviselője, aki már azon az 1979 nyarán rendezett, szerinte "igazi, legelső" lakiteleki találkozón is részt vett, melyen még Illyés Gyula is ott volt. Viszont szerinte az, hogy az MDF történetében jelentős szerepet játszott egykori alapító tagokat nem hívnak meg a huszadik évfordulón Lakitelekre, arra emlékeztet, mint amikor a bolsevik párt hivatalos történetírói a fényképekről utólag kiretusálják az azóta nemkívánatossá vált politikai szereplőket. - Ez Lakitelekhez méltatlan történelemhamisítás - konstatálta Csapody Miklós. Azért azt is szükségesnek tartotta megjegyezni, hogy öncsonkító hamisítás utólag azokat tekinteni "az MDF-nek", akik mindent megtettek a demokrata fórum felszámolásáért, s a Lakiteleken alapított párt eszmeiségét egy másik párt zászlaja alatt kísérlik meg képviselni.