Pályázatok, projektek, szponzorok

Egyre pezsgőbb a dél-zalai civil szervezetek tevékenysége: a múlt évben becslések szerint másfél milliárd forintot lobbizott, s "pályázott össze" a térségben működő csaknem nyolcszáz nonprofit társaság. A sikerekben fontos szerepet játszik a szervezeteket hat éve segítő, öszszefogó Dél-Zalai Civil Fórum Egyesület.

Megerősödtek, s ma már egyre gyakrabban hallatják hangjukat a dél-zalai - egyebek mellett nagykanizsai, lenti és letenyei - civil szervezetek. Szinte hetente érkeznek hírek a civil sikerekről: illegális kavicsbányát lepleznek le, emléktáblát avatnak, időseket ápolnak, szegény családban élő gyerekeket ajándékoznak meg, parkot takarítanak, ezreket megmozgató kulturális programsorozatot szerveznek vagy éppen látványos sportbemutatókat tartanak.

A térség civil életének felpezsdítésében főszerepet játszott a Dél-Zalai Civil Fórum Egyesület. Ezt az úgynevezett ernyőszervezetet Gyertyánági Endre szociológus alapította hat évvel ezelőtt azért, hogy összefogja és segítse a térségben működő nonprofit tár-saságokat. Azt tapasztalta ugyanis, hogy hiába van Nagykanizsán, Lentiben és Letenyén tucatnyi civil szervezet, azok alig-alig működnek együtt, így nem képeznek valós társadalmi erőt, s miközben olykor a túlélésért küzdenek, korántsem ismernek és használnak ki minden pályázati lehetőséget.

A 2001-ben létrejött - ma már a Nemzeti Civil Alapprogram által finanszírozott - dél-zalai fórum kezdetben csak jelképes segítséget nyújtott az egyesületeknek, kluboknak, társulásoknak: irodahelyiséget, számítógép-használatot és internetelérhetőséget biztosított, könyvelési tanácsokkal se-gített. 2004-től kezdve azonban már pályázati lehetőségek felkutatásával, pályázatok megírásával, szponzorok "felhajtásával", projektek összeállításával is segítik a szervezeteket a fórum munkatársai. A civil fórum a kezdetektől sikeres: a tagok száma folyamatosan nő, ma már - a városvédőktől kezdve sportklubokon át a kulturális, szociális, környezetvédelmi feladatokat vállaló egyesületekig - több mint száz nonprofit szervezetet fog össze. A sikert mutatja az is: az elmúlt három évben hetven civil szervezet jutott összesen körülbelül 80 millió forintos támogatáshoz a fórum segítségével, közvetítésével. Gyertyánági szerint ez az összeg fontos a szervezetek fenntartásához, működtetéséhez viszont elenyésző ahhoz képest, amit a talpon maradó egyesületek, klubok egy-egy projektjük támogatásához szereznek. Számításai szerint ugyanis csak a múlt évben öszszesen mintegy másfél milliárd forintos támogatáshoz jutottak cégektől, magánszemélyektől, önkormányzatoktól, pályázatokon a dél-zalai civil szervezetek: ennyit áldoztak tavaly a térségben egyebek mellett városszépítésre, környezetvédelemre, kulturális- és sportrendezvényekre, idősek, betegek, rászorulók megsegítésére.

Gyertyánági Endre szerint az utóbbi években nem csak anyagilag erősödtek meg a szervezetek. A fórum összetartó erejének köszönhetően Nagykanizsán például sikerült létrehozni a civil kerekasztalt, amelynek egyes munkacsoportjai mind többször hallatják hangjukat a közéleti kérdésekben. Gyertyánági Endre példaként azt említi: a nagykanizsai városfejlesztési ügyekben mind gyakrabban lépnek fel a civilek, s javaslataikkal, bírálataikkal védik a város és lakóinak érdekeit, így egyúttal társadalmi kontrollt is gyakorolnak a helyi politikusok felett.

Gyertyánági Endre: Megerõsödtek a szervezetek
Gyertyánági Endre: Megerõsödtek a szervezetek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.