Bush Rómában és a Pápánál tett látogatást

XVI. Benedek pápa szombaton délelőtt a Vatikánban magánkihallgatáson fogadta George Bush amerikai elnököt. Bush, aki pénteken este érkezett Rómába, a pápai audencia előtt Giorgio Napolitano olasz köztársasági elnökkel folytatott megbeszélést a Quirinale-palotában.

A vatikánvárosi apostoli palotában megtartott találkozó elején, még az újságírók és fotósok előtt a katolikus egyházfő gratulált Bushnak a heiligendammi G8-csúcs "sikeréhez" és külön méltatta az Afrikának nyújtandó segélyekkel és az AIDS elleni küzdelemmel kapcsolatos kezdeményezéseket. Ezt követően XVI. Benedek és az amerikai elnök több mint 30 perces magánbeszélgetésre vonult vissza a pápai könyvtárba. Az audiencia végére bebocsátást nyert Laura Bush, az elnök felesége is.

A Vatikán előzetes közleménye szerint a találkozó napirendjén a Közel-Kelet, az iráni helyzet, valamint "a világ népeit érintő nagy etikai és szociális kérdések" szerepeltek, de Bush fel kívánta vetni a kubai és libanoni helyzetet, valamint a kínai vallási szabadságjogok kérdését is.

George Bush és XVI. Benedek pápa most először találkoztak egymással.

Az amerikai elnök látogatását rendkívüli biztonsági intézkedések övezik, miután az olasz fővárosban a kora délutáni órákban több nagyszabású Amerika- és háborúellenes tüntetés készül. A megmozdulásokra reggel óta érkeznek a résztvevők az ország minden tájáról. Vatikánváros központját, a Szent Péter teret is teljesen lezárták a forgalom és a gyalogosok elől jóval Bush érkezése előtt.

Egy magyart is őrizetbe vettek  a Bush-ellenes tüntetés során az ANSA szerint

Hat embert, közöttük egy magyart és egy szlovént is őrizetbe vett szombaton Rómában a rendőrség a George Bush amerikai elnök háborús politikája elleni tüntetők közül - jelentette az olasz hírügynökség.  A római magyar konzulátusnak nem volt tudomása magyar állampolgár őrizetbe vételéről. A konzulátuson szombat este telefonon elmondták az MTI-nek, nem kaptak értesítést az olasz hatóságoktól arra vonatkozóan, hogy magyar állampolgárt őrizetbe vettek volna.

"Jó az együttműködésés"

Az Egyesült Államok és Olaszország együttműködését és egyetértését hangsúlyozta szombaton délután az amerikai elnök és az olasz kormányfő közös római sajtókonferenciáján. Bush a Romano Prodival tartott sajtótájékoztatón nemzetközi kérdésekről szólva leszögezte: nem lehet tovább halogatni a Koszovó státusáról folyó tárgyalásokat, mert eljött az idő, hogy életbe lépjen az albán többségű szerb tartomány nemzetközi ellenőrzés alatti függetlenségét célzó Ahtisaari-terv.

Bush felszólította továbbá Szíriát: hagyjon fel más külföldi erőkkel együtt a Fuád Szinjóra vezette libanoni kormány elleni folyamatos aknamunkával. Az amerikai elnök egyúttal köszönetet mondott a római kormánynak az afganisztáni és libanoni válság rendezésében való közreműködéséért. Prodi ezzel kapcsolatban megjegyezte: még nagyon sok közös erőfeszítésre van szükség a Közel-Keleten, ahol nem látszik a hosszú évek óta húzódó válság vége. Az olasz miniszterelnök szerint a libanoni békemissziónak vannak kétségkívül pozitív eredményei, de sok nehézséggel kell még szembenézniük. Elmondta azt is, hogy Bush nem kért Olaszországtól nagyobb szerepvállalást Afganisztánban.

Romano Prodi a G8-csúcson a klímaváltozás elleni összefogásról született kompromisszumos megállapodásra utalva úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok kötelezettségvállalása nagy lépés az együttműködés felé környezetvédelmi kérdésekben.

Bush az általa "megható élménynek" nevezett pápai audienciáról szólva - ahol az egyik központi kérdés Afrika volt -  megerősítette: Afrikában a malária felszámolása és az éhínség megszüntetése a cél. Egyben ígéretet tett arra, hogy mindent megtesz a keresztények védelmére Irakban és más olyan országokban, ahol "nem tűrik a kereszténységet", miközben próbálta csökkenteni a közte és a katolikus egyházfő közti nézetkülönbségeket az iraki háború ügyében.

A sajtótájékoztató után George Bush Silvio Berlusconi volt olasz kormányfővel találkozott. Előzőleg külön hangsúlyozta, hogy egyaránt baráti viszonyt ápol Berlusconival és Prodival, és szívesen látja Washingtonban a jelenlegi miniszterelnököt.

Közben Róma belvárosában több ezer fő részvételével tüntetések kezdődtek az amerikai elnök ellen, amelyben a háború- és globalizáció-ellenes csoportok mellett az olasz kormány szélsőbaloldali ellenfelei is részt vettek. Az egyiket Róma egyik legnagyobb terén, a piazza del Popolón tartották, míg a másik csoportosulás tiltakozó menetet indított a Termini főpályaudvar közelében lévő piazza della Repubblicától a történelmi városközpontbeli piazza Navonáig.

Bush limuzinja nem fért be az amerikai nagykövetség főkapuján

Technikai akadályok hátráltatták szombaton délben Bush római programját, amelynek következtében az amerikai elnök gyalogolni volt kénytelen a főkaputól hazája nagykövetségének épületéig. Először az elnöki limuzin motorhibája miatt volt kénytelen megállni a konvoj. Busht azonnal átültették egy másik limuzinba, a nagykövetséghez való megérkezéskor azonban kiderült, hogy a gépkocsi túlságosan nagy ahhoz, hogy beférjen a külképviselet főkapuján. Így Bush gyalog ment be a komplexumba, ahol a Szent Egyed (Sant'Egidio) katolikus közösség képviselőivel találkozik. E találkozót eredetileg Trastevere óvárosban tervezték, végül azonban az amerikai és olasz biztonsági illetékesek úgy döntöttek, hogy nem lehet garantálni az amerikai elnök biztonságát a kerület szűk, girbe-gurba utcáin, ahová a páncélozott járművek nem fértek volna be.
(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.