Bizonytalan a szociális áramtarifa sorsa
A Szociális és Munkaügyi Minisztériumnak (SZMM) nincs információja arról, hogy a tárca dolgozná ki a szociális áramár jövendőbeli rendszerét - tudatták lapunkkal minisztériumi források. Korábban kérdésünkre ilyen értelmű nyilatkozatot tett Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szakállamtitkára. (A villamosenergia-árak jövő év eleji felszabadításáról szóló törvénytervezetet - amit jelenleg tárgyal a parlament - a GKM dolgozta ki.) Úgy tudjuk, az SZMM-nél azzal kalkulálnak, hogy a verseny általában nem jár áremelkedéssel, annak célja épp az ár letörése. S a helyzetet meglehetősen leegyszerűsítő feltételezésből kiindulva arra számítanak: nem is lesz szükség a szociális tarifára.
Az SZMM véleménye merőben új irányt szabna az áramár jövő évi felszabadításának. A jelenlegi tervezet ugyanis számos utalást tartalmaz az ügyfelek leendő szociális támogatására. Bevezeti például a "védendő fogyasztó" fogalmát: ők a szociálisan rászorulók és a fogyatékkal élők lehetnek. A kormány által jóváhagyott - a szociális minisztérium által véleményezett - anyag arról rendelkezik, hogy ez a kör részletfizetésre, fizetési halasztásra, valamint előre fizetős mérőórára is jogot szerezne. A tervezet ezután a kérdést - igen rugalmasan - azzal zárja le: a pontos jogcímeket, a kedvezmények mértékét külön szabály írja majd elő. Ilyen rendeletek azonban nem léteznek. De a tervezet nem tér ki a várható kedvezmények pénzügyi forrására sem. Felsmann Balázs erre utalva azt mondta, hogy a majdani versenypiacon "kitermelődik" annyi pénz - szakértők szerint akár közel 100 milliárd forint -, ami alkalmas a rászoruló áramfogyasztók anyagi terheinek enyhítésére.
Ám ennek az esetleg kitermelődő összegnek az elosztására - láthatólag - egyelőre senki sem vállalkozik. Igaz, maga a törvényjavaslat is jeletősen átalakulhat a végső szavazásig - a honatyák ugyanis, élükön a szocialista frakcióval, több száz módosító indítványt nyújtottak be.
A kérdéseket talán a probléma tágabb értelmezése válaszolhatja meg. Az energiaár ugyanis rendre a koalíciós viták áldozatává válik. Erre példa a gázár ügye. A gáz szociális tarifájának bevezetését a kormány lényegében már 2005-ben elhatározta, ám akkor a téma felelőse még a liberális gazdasági tárca volt. Az általa kidolgozott tervet azonban a kulisszák mögött a szocialisták nem fogadták el. Ezt követően született háttéregyezség arról, hogy a rászorultsági gázár részleteit a szocialista irányítású SZMM dolgozza ki, a GKM pedig csak azért lesz felelős, hogy meglegyen a költségvetési fedezet. A gazdasági minisztérium vélhetőleg most is ezt a felállás feltételezi, vagyis azt, hogy az áram esetében is ők biztosítanák a forrást, a támogatás módjáról pedig az SZMM döntene. Ezt az elgondolást a szociális tárca azonban nem osztja - mint látható: a szociális áramtarifa kidolgozásának ügyében eddig nem is született kormánydöntés.
Úgy tudjuk, a két kormánypárt közötti koalíciós frontvonalak egyike épp a villamos energia ügye. S ha ez így van, akkor nem lenne meglepő, ha - a gázhoz hasonlóan - a szociális áramár kidolgozása is késne. Ekkor viszont előfordulhat az, hogy jövő év január elsejével anélkül szabadítják fel az áramárakat, hogy az esetleges drágulással szemben a rászoruló fogyasztók semmiféle védelemben nem részesülnek.