Folytatódik a szócsata a rákdiagnózisokról

Nem boldogok a daganatok felismerésével foglalkozó tudományos cikk szerzői, hogy eredményüket az egészségügyi miniszter parlamenti beszéde tette ország-világ előtt ismertté. Szakmai vitát szerettek volna ugyan, de ezt a nyilvánosságot túlzónak és terhesnek gondolják.

Hetek óta sokkolja az orvosokat és a szélesebb nyilvánosságot az egészségügyi miniszter kijelentése, amely szerint a kórházban meghalt daganatos betegek negyedét félrekezelték. A szakma vitatja a megállapítást, és azt követeli, hogy a miniszter pontosítsa a kijelentését és kérjen bocsánatot.

Lapunk kérdésére a tárca sajtóosztálya jelezte: a miniszter fenntartja korábbi állítását, de azzal a pontosítással, hogy a parlamenti kijelentését a Lege Artis Medicinae című folyóiratban megjelent szakmai cikkre, valamint a Medmin Bt. által készített jelentésre alapozza. (A két írás fontosabb megállapításait a Népszabadság május 24-i számában ismertette.)

A Lege Artis Medicinae-ben megjelent közlemény szerzői jelezték lapunknak, hogy cikkük nem bizonyíthatja a miniszter igazát. Az egyik szerző, Schaff Zsuzsa profeszszor elmondta: írásuk nem arról szól, amire annak adatait használták, s nem is mosható össze a tárca által megrendelt, a Medmin Bt. jelentésében megfogalmazott állításokkal. Cikkükben a kezelőorvos diagnózisa és a boncolásnál talált daganatok közötti eltéréseket elemezték. Függetlenül attól, hogy a daganat alap-, vagy kísérőbetegség, azt vizsgálták, hogy például az agyvérzéses, eszméletlen betegben volt-e felismert kicsiny vesedaganat. Azaz nem azt nézték, hogy miben halt meg a beteg, hanem, azt, hogy felismerték-e a daganatot az orvosok. A cikk szerzői arra jutottak, hogy az esetek jelentős részében (60 százalékában) a kezelőorvosnak lehetősége sem volt a daganat felismerésére, mert a beteg még azelőtt meghalt - például infarktusban -, hogy az kiderülhetett volna, vagy az állapota lehetővé sem tette a további vizsgálatát. A professzor hozzátette: a megállapításaikból nem indokolt azt a következtetést levonni, hogy Magyarországon általában rossz a daganatos betegségek felismerése, s a betegeknek nagy eséllyel arra kell számítaniuk, hogy félrekezelik őket.

A közszolgálati televízióban patológusokkal, köztük Schaff Zsuzsa professzorral is megvitathatta a miniszter a tényeket, de nem kívánta pontosítani korábbi kijelentését, kitartott a parlamentben mondottakhoz. Hozzátette: ha kétségek vannak a Medmin Bt. jelentésének módszertanával, akkor áll elébe, hogy készüljön vizsgálat más, pontosabb módszerrel. Azóta a sebészeti szakmai kollégium is felszólította a politikust: találjon lehetőséget kijelentésének helyesbítésére, s egyben szakmai segítséget ajánlottak a klinikai és boncolási eltérések vizsgálatának megfelelő módszer megtaláláshoz.

Az ügyészség már döntött a miniszter elleni feljelentésről

Ide tartozik, hogy a Fővárosi Főügyészség már döntött az egészségügyi miniszter ellen tett feljelentés ügyében, de annak tartalmát még nem hozzák nyilvánosságra - azt először az érintettekkel közlik. Horváth Ágnes ellen az EDDSZ elnöke, Cser Ágnes több bűncselekmény gyanúja miatt tett feljelentést: elfogadhatatlannak tartja, hogy a miniszter nagy nyilvánosság előtt olyan kijelentéseket tegyen, hogy Magyarországon a betegek negyedét félrekezelik, ezért halálukat orvosok és egészségügyi dolgozók okozzák. Többek közt hamis vád, rágalmazás és statisztikai adatszolgáltatás vétsége szerepel a lajstromban.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.