Amerikai ragadozó kell a japánoknak
Ami nem kevés pénzt hozhatna az amerikaiak konyhájára, mivel egy ragadozó madár vagy Raptor - így becézik az F-22-est - árát közel háromszázmillió dollárra - hatvanmilliárd forintra - taksálják. Egyelőre azonban az amerikai törvények tiltják, hogy a legújabb technológiával felvértezett gépet exportálják, így még a leghűségesebb szövetségesek sem kaphatnak belőle.
A két hajtóműves, kiemelkedő repülési tulajdonságaival a szakembereket is ámulatba ejtő repülőt egyébként még a múlt század nyolcvanas éveinek végén, a szovjetek ellen kezdték kifejleszteni. Az USA hadserege az eredeti tervek szerint hétszázötvenet szeretett volna a nagy sebességű, lopakodó, rakéták elfogására is képes gépekből, a mai napig azonban csak kevesebb mint kétszázra adott le rendelést. Az első Raptorok 2005 végén álltak szolgálatba, és sokak szerint ezek a vadászgépek határozzák majd meg a huszonegyedik század légi hadviselését. Egy alaszkai hadgyakorlat során például az F-22-esek példa nélküli eredményt produkáltak, nulla veszteség ellenében "semmisítettek" meg másfél száz, orosz gépnek álcázott amerikai repülőt. Az új szuperszonikus gép hamar a légi bemutatók sztárjává is vált.
A hadi kapacitását fokozatosan növelő Japán védelmi politikájába és fejlesztési terveibe egyébként jól illenének a Raptorok. A távol-keleti szigetország ugyanis nemrég fejezte be rakétavédelmi ernyőjének kiépítését, kémműholdakat lőtt fel, illetve minisztériumi rangra emelte korábbi védelmi hivatalát, most pedig a légierejét modernizálná. Kína és Dél-Korea aggódva, de nem ölbe tett kézzel figyelik a japánok fegyverkezését. Míg koreai lapok a japánok jövőbeli abszolút légi fölényéről számolnak be, azért csendben Szöul is kifejezte érdeklődését a "ragadozók" iránt.
Az exportmegrendelések pedig sokat segíthetnének egy törölt hadihajóprojekt és az újonnan kifejlesztett, de sok bírálatot kapott elnöki helikopter miatt is gondokkal küszködő Lockheed Martin cégen. A vállalat egyébként lobbizik azért, hogy törvénymódosítással lehetővé tegyék az amerikai szövetségesek részére nyújtott high-tech hadiexportot, mert ezzel a cégnek - egyelőre - nem kellene bezárnia a texasi és georgiai gyártósorait.
A japánoknak azonban nagyon fáj a foguk a legújabb technológiára, és mindent megtesznek azért, hogy meg is szerezzék azt. Ha nem az USA-ból, akkor Európából. A Mitsubishi ugyanis állítólag tárgyalásokat folytat az egyik legnagyobb európai hadiipari céggel, a BAE Systemsszel arról, hogy a legújabb generációs Eurofighter gépek egy módosított változatát Japánban gyártsák. Szakértők azonban úgy számolnak, hogy az USA előbb-utóbb úgyis beadja majd a derekát, és odaadja az F-22-eseket a japánoknak.