Putyin szerint Törökországban, Irakban és a tengeren lehetne elhelyezni a rakétákat

Vlagyimir Putyin szerint a Washingtonnak kínált orosz javaslatban szerepel a rakétaelhárító rakéták Törökországban vagy Irakban vagy mozgatható tengeri indítóállásokon való elhelyezése. Az orosz elnök sajtótájékoztatóját egy váratlan incidens is "színesítette". Az USA tovább tárgyal Putyin ötlete ellenére.

Putyin a G8 heiligendammi csúcsértekezletét záró pénteki sajtótájékoztatón ismertette részleteiben az előző napon George Bush amerikai elnöknek tett javaslatát.

Az orosz elnök szerint amennyiben Washington elfogadná a moszkvai javaslatot, feleslegessé válna új radarállomások és rakétaelhárító rakétatámaszpontok létrehozása, elegendő lenne a rakétákat elhelyezni az Egyesült Államokkal szövetséges országok területén. Ezzel együtt Oroszországnak nem kellene európai célpontokra irányoznia rakétáit. Putyin szerint országa számára egyszerűen értelmét veszti az, hogy áthelyezze rakétáit a kalinyingrádi területre vagy közelebb a nyugat-európai országokhoz.

"A koszovói rendezési elveknek általános érvényűeknek kell lenniük"

Putyin szerint a nemzetközi jogon és az eddig elfogadott ENSZ-határozatokon alapul a koszovói rendezéssel kapcsolatos moszkvai álláspont, és amennyiben a nemzetközi közösség olyan véleményt alakít ki, hogy az önrendelkezési elv fontosabb a területi egység elvénél, akkor ennek minden más térségre is vonatkoznia kell. Nemcsak a volt jugoszláv térségre, hanem a Kaukázus népeire is a posztszovjet térségben, mivel ott gyakorlatilag ugyanolyan a helyzet, és senki se találhat különbséget - mondta az orosz elnök.

Incidens a sajtótájékoztatón

Váratlan incidens "színesítette" Putyin sajtótájékoztatóját: egy újságírók között ülő fiatalember hirtelen felállt a helyéről, és az orosz demokráciát bíráló röplapokat kezdett osztogatni a jelenlévők között. "Kiváló, ügyes!" - mondta erre Putyin, majd kért ő is a szórólapból. Ezután az orosz elnök németül reagált a benne foglaltakra. Azt mondta, hogy a közelgő oroszországi parlamenti és elnökválasztás után a világnak olyan Oroszországgal lesz dolga, amelyet a népe választ, és nem olyannal, amelyet valaki kívülről látni kíván.

Putyin elismerte, hogy a nemzetközi szervezetek jelentéseiben néha igazságos vagy igazságtalan bírálatok érik Oroszországot, de - tette hozzá - ilyen kritikák érik a G8-beli partnerországokat is. Mint kiderült, a röplapot osztogató fiatalember a Másik Oroszország nevű orosz ellenzéki szövetség tagja.

Az USA tovább tárgyal Putyin ötlete ellenére

Az Egyesült Államok folytatja a tárgyalásokat a közép-európai rakétatelepítésről annak ellenére is, hogy Oroszország új helyet javasolt a térségen kívül - jelentette ki az amerikai külügyminiszter pénteken. A Bush-kormányzatot készületlenül érte Vlagyimir Putyin meglepetésszerű ajánlata, hogy használják közösen az azerbajdzsáni radarrendszert, és bár a javaslat megéri, hogy megvizsgálják, Washington folytatni fogja a tárgyalásokat Lengyelországgal és a Cseh köztársasággal - mondta Condoleezza Rice.

A rakétavédelem helyszínét nem ötletszerűen választják ki... Az, hogy miként fogjanak el egy rakétát, az a geometria és a földrajz kérdése... Ezt az (putyini) ötletet még nem vizsgálták meg ebből a szempontból - mondta Rice.

(forrás: MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.