G8: 60 milliárd dollár Afrikának

A hét legfejlettebb állam és Oroszország megállapodott pénteken, hogy hatvan milliárd dolláros segélyprogrammal támogatja Afrika AIDS, malária és tuberkulózis elleni küzdelmét.

Afrika megsegítéséről, a kontinens országaival szemben korábban vállalt ígéretek betartásáról kezdtek tanácskozást pénteken reggel Heiligendammban a legfejlettebb ipari államok és Oroszország állam- és kormányfői. A nyolcak vezetői a csúcsértekezlet zárónapján előbb Hoszni Mubarak egyiptomi, Abdoulaye Wade szenegáli, Abdel-Azíz Buteflika algériai, Thabo Mbeki dél-afrikai, Umaru Yar,Adua nigériai és John Kufuor ghánai elnökkel ültek tárgyalóasztal mellé. A meghívottak körét azok az államok alkotják, amelyek a G8 szerint a legnagyobb befolyással rendelkeznek a kontinensen, s a legtöbbet jutottak előre a reformok útján.

Értesülések szerint a G8-csoport állam- és kormányfői azzal a szándékkal kezdték a tárgyalásokat, hogy megerősítik a két évvel ezelőtt, a skóciai Gleneaglesben vállalt ígéretet, amely szerint 2010-ig megkétszerezik, azaz 50 milliárd dollárra emelik az afrikai országoknak nyújtott fejlesztési segélyeket. Ennek keretében egyfajta új partneri viszonyt indítványoznak, ugyanakkor elvárják, hogy az érintett országok is határozott lépéseket tegyenek a reformok előmozdítására.

Ezen túlmenően a nyolcak - mint kiszivárgott - előző este megegyeztek abban, hogy 60 milliárd dollárt ajánlanak fel az afrikai államok számára a különböző járványok, mindenekelőtt az AIDS, a malária és a tuberkulózis leküzdése érdekében. Az Egyesült Államok nevében George Bush elnök felajánlotta, hogy a szóban forgó összeg felét Washington "állja", míg a másik 30 milliárdot a többi hét tagállam fedezi.

A pénteki napirenden szerepel egy különtalálkozó a környezetvédelem kérdéseiről, illetve a klímaváltozás elleni közös erőfeszítésekről a "legfejlettebb" fejlődő országok vezetőivel, így Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai, Luiz Ignacio Lula da Silva brazil és Felipe Calderón mexikói államfővel, valamint Manmohan Szingh indiai miniszterelnökkel. Thabo Mbeki dél-afrikai elnök ezen a találkozón is részt vesz.

Általános vélekedés szerint a csütörtökön létrejött egyezmény - amelynek keretében a nyolcak kifejezték szándékukat a környezetet leginkább szennyező széndioxid-kibocsátás 2050-ig történő megfelezésére - kompromisszum ugyan, mégis a legtöbb, ami az előzmények után és az amerikai ellenkezés fényében létrejöhetett. Ennek ellenére elsősorban környezetvédelmi szervezetek bírálták a megállapodást, hiányolták a konkrét kötelezettségvállalást, s ebből fakadóan az egyezményt gyengének és határozatlannak minősítették.

A G8-csúcs záródokumentumait várhatóan kora délután teszik közzé, köztük a külpolitikát érintő állásfoglalásokat is. Értesülések szerint ez utóbbiak Iránnal kapcsolatban megerősítik az eddigi politikát, Koszovó státusát illetően egyfajta moratóriumot sürgetnek, míg a szudáni kormányt sürgős rendteremtésre szólítják fel Dárfúrban.

Bush a szobájában maradt

Rosszul lett az amerikai elnök a G8 csúcsértekezlet zárónapjának reggelén, emiatt nem vesz részt a délelőtti munkaülésen. George Bush gyomorbántalmak miatt a lakosztályában pihen - közölték az elnök környezetéből. "Nem vagyok bizonyos abban, hogy gyomorvírus vagy valami hasonló áll a dolog hátterében - mondta Dan Bartlett elnöki tanácsadó újságíróknak. - Valami kellemetlenséget érez a gyomrában."

Busht, aki előzőleg egyórás eszmecserét folytatott lakosztályában Nicolas Sarkozy francia államfővel, orvosok vizsgálják. Környezetéből származó értesülés szerint a rosszullét dacára nincs veszélyben további európai útiterve. Az amerikai elnök délután Varsóba, majd este onnan Olaszországba repül, szombaton találkozik XVI. Benedek pápával. Itáliából Albániába és Bulgáriába utazik tovább.

Bono el van keseredve

Szándékosan félrevezető ígéretet tettek az ír U2 rockzenekar frontembere, Bono szerint a G8-országok vezetői, amikor segítséget ajánlottak Afrikának az AIDS és más halálos betegségek leküzdéséhez. "El vagyok keseredve" - mondta Bono telefonon a nyolcak csúcstalálkozójának helyszínéről adott telefoninterjúban, úgy vélve, hogy a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország állam- és kormányfői szándékosan fogalmaztak homályosan felajánlásuk megtételekor.

Bono elsősorban a pénz folyósításának pontos menetrendjét hiányolta, s Kanadát és Olaszországot nevezte meg egy nagyra törőbb szövegváltozat elfogadásának kerékkötőiként. Az énekes csalódott Angela Merkel német kancellárban is, mert szerinte a csúcstalálkozó házigazdájának nem sikerült meggyőznie vendégeit arról, hogy tegyenek konkrét kötelezettségvállalást.
(forrás: MTI)

Európai árnyak az Afrikai kontinensen - turisták a Rabszolgák Házában a szenegáli Goree szigeten
Európai árnyak az Afrikai kontinensen - turisták a Rabszolgák Házában a szenegáli Goree szigeten
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.