A bővítés nyűgei

Tizenhatezer rendőr, ötezer újságíró, százezer ellentüntető, több száz (olykor ezer) fős delegációk és százmillió eurós költségek - még alig kezdődött el, máris ezek a számok jellemzik a heiligendammi G8-csúcstalálkozót. Nem csoda, hogy a levegőben ott a kérdés: ekkora költségek tükrében van-e értelme a legfejlettebb államok vezetői informális találkozójának?

Helmut Schmidt (88) egykori német kancellár (SPD), a világgazdasági csúcs egyik szellemi atyja szerint nem sok. "A mai csúcsok inkább médiaesemények, amelyekre egyedül az amerikaiak ezerfős delegációval érkeznek" - mondta a Bildnek adott terjedelmes interjúban. Hol vannak már azok az idők, amikor a politikusok a világ zajától elvonulva, a kandalló mellett tudtak eszmét cserélni a világ fő kérdéseiről (mint Schmidt és Giscard D'Estaing francia államfő 1975-ben Rambouillet-ben)? Schmidt - sok más kritikushoz hasonlóan - hiányolja a kínaiak, indiaiak a nagy olajexportőrök (és környezetszenynyezők), a nagyobb fejlődő országok jelenlétét. Nélkülük ma már felesleges világgazdasági kérdésekről tárgyalni.

Ezek helyét egyébként fokozatosan a jól hangzó politikai témák veszik át. A globális felmelegedés kérdését a volt kancellár például "hisztérikusan eltúlzottnak" tartja: korábban is voltak forró és jégkorszakok a Földön. Attól, hogy Heiligendammban esetleg hoznak valamilyen határozatot a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről, még egyáltalán nem biztos, hogy a klímaváltozást fel lehet tartóztatni. Különben is, a technikai fejlődés olyan gyors, hogy sejtelmünk sincs, 50 év múlva mire leszünk képesek - jósolja optimistán a német közéletben még mindig rendkívüli aktív politikus.

Amúgy nem tesz lakatot a szájára akkor sem, ha a G8-ellenes tüntetőkről van szó: negyvenéves kor alatt, tisztelet a kivételnek, senki sem képes értelmes politikai ítéletet mondani a világgazdaságról. Ettől persze tüntethetnek, elvégre a csecsemőnek is joga van a síráshoz - állítja némi felsőbbrendűséggel.

Ami a G8 bővítését illeti, Katharina Gnath, a berlini DGAP külpolitikai kutatóintézet világgazdasági szakértője kicsit másként látja a dolgot: a G8 hivatalos bővítésének szerinte nincs értelme, csak még átláthatatlanabbá tenné a szervezetet. Emellett gondot okozhat például a közös értékek - demokrácia, szabad piac - hiánya is, igaz, ez már Oroszország felvételekor is megkérdőjelezhető volt. Gnath inkább azt javasolja, hogy a fejlődőket, illetve Kínát a különböző témák megvitatásába - környezetvédelem, pénzügyek stb. - vonják be, anélkül hogy "teljes tagságot" biztosítanának nekik. A német G8-elnökség egyébként maga is ezen az állásponton van, ám jó lenne, ha ez nem egy egyszeri, hanem inkább következetes politika lenne a jövőben is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.