Elkezdődött a G8

Németország történetében eddig soha nem látott biztonsági intézkedések és tüntetések közepette kezdődött meg Heiligendammban a legfejlettebb ipari országokat és Oroszországot tömörítő, G8-csoport csúcstalálkozója.

A házigazda, és egyben a nyolcak soros elnöki tisztét betöltő Angela Merkel német kancellár meghívására George Bush amerikai elnök, Nicolas Sarkozy francia államfő, Abe Sindzo japán kormányfő, Romano Prodi olasz miniszterelnök, Stephen Harper kanadai kormányfő és Tony Blair brit miniszterelnök, valamint Oroszország államfője, Vlagyimir Putyin munkavacsora keretében kezdte meg a tárgyalásokat a fejlett és a fejlődő országokat egyaránt foglalkoztató, legégetőbb kérdésekről, mindenekelőtt a klímaváltozás elleni harcról, Afrika megsegítéséről, a világgazdaság helyzetéről, továbbá a legidőszerűbb nemzetközi problémákról, köztük Irakról és Iránról, Afganisztánról és a Közel-Keletről, valamint az Egyesült Államok és Oroszország rakétaviszályáról.

Merkel kancellár közvetlenül a találkozó előtt közzétett üzenetében a napirenden szereplő témákkal, mindenekelőtt a környezetvédelemmel, illetve Afrika megsegítésével kapcsolatban az állam- és kormányfőket közös felelősségükre figyelmeztette. A kancellár asszony hangsúlyozta, hogy globális együttműködésre van szükség a klímaváltozás elleni harc, valamint az afrikai országokat sújtó szegénység és járványok elleni erőfeszítések sikere érdekében.

Merkel és Bush találkoztak

A csúcskonferenciát megelőző órákban az állam-és kormányfők több kétoldalú konzultációt tartottak elsősorban a klímaváltozás elleni harc érdekében a német elnökség által szorgalmazott megállapodásról. Ezt célozta Angela Merkel és George Bush találkozója, amely derűlátó nyilatkozatokkal, de konkrét ígéretek nélkül ért véget. A tanácskozást követő sajtónyilatkozatokban a német kancellár azt hangoztatta, hogy jó esély van az előrelépésre. Angela Merkel kijelentette, hogy a klímaváltozás elleni harccal kapcsolatban lát reményt közös álláspont kialakítására, de részleteket nem közölt.

Hasonló szellemben nyilatkozott az amerikai elnök is. George Bush kijelentette: azzal a határozott szándékkal érkezett Heiligendammba, hogy megállapodjanak a Kiotó utáni - azaz a 2012 utáni időszakra vonatkozó - folyamatról. Az elnök ennek kapcsán - konkrét célkitűzések nélkül - általánosságban említette az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásnak mérséklését, s fontosnak nevezte új, környezetkímélő technológiák, illetve alternatív energiaforrások kifejlesztését.

Röviddel Merkel és Bush találkozója előtt amerikai források azt hangoztatták: az Egyesült Államok változatlanul nem hajlandó beleegyezni abba, hogy a klímaváltozás elleni harc területén - elsősorban a széndioxid -kibocsátás mérséklésére - konkrét és kötelező jellegű célkitűzéseket rögzítsenek, amit elsősorban Németország szorgalmaz. Értesülések szerint a nyolcak közül elsősorban Japán és Kanada az amerikai álláspontot támogatja.

A csúcsot erőteljesen beárnyékoló, orosz-amerikai rakétaviszállyal kapcsolatban Angela Merkel kancellár egy esti televíziós nyilatkozatban Busht és Putyint egyaránt arra figyelmeztette, hogy "a hidegháború már véget ért". Német kormányforrások mindenesetre igyekeztek cáfolni, hogy a kancellár asszony közvetítene az amerikai és az orosz elnök között.

A tüntetők a lezáró drótkerítésig vonultak

A rendkívül szigorú biztonsági intézkedések ellenére szerdán több ezren tüntettek Heiligendamm közvetlen közelében a G8-csúcs ellen, és az összetűzésekben nyolc rendőr megsebesült. Helyszíni jelentések szerint tízezer tüntető nyomult több irányból a nyolcak csúcskonferenciájának helyszíne, illetve az azt tizenkét kilométeres hosszúságban körülzáró, beton-, illetve drótkerítés felé.

Noha a hatóságok teljes tüntetési tilalmat rendeltek el a kerítés több száz méteres körzetében, tüntetők egy csoportja csaknem húsz méterre megközelítette a drótkerítést. A rendőrök több ponton vízágyúkkal, könnygázzal, illetve gumibotokkal igyekeztek visszaszorítani a tüntetőket, akik kövekkel dobálták meg őket. A hatóságok több személyt őrizetbe vettek.

A csúcskonferencia ellen tiltakozók több helyütt eltorlaszolták a Heiligendammba vezető főbb útvonalakat, hogy ily módon zavarják meg a G8-csoport tanácskozását. Néhány helyen a rendőrség a blokádnak erővel vetett véget. A tüntetők többnyire húsz- és harminc év közötti fiatalok, köztük külföldiek is voltak. A tömegben feltűntek a szombati, rostocki véres összetűzéseket provokáló, talpig feketébe öltözött és fekete csuklyát viselő szélsőbaloldali autonóm csoport tagjai is.

A német kancellár fogadta Bob Geldofot és Bonót

Két ír rocksztárt, Bob Geldofot, az 1985-ös londoni Live Aid koncert főszervezőjét és Bonót, az ír U2 együttes frontemberét fogadta szerdán Németországban Angela Merkel német kancellár. A zenészek, az afrikai szegénység elleni harc élharcosai a találkozó után kételyeiknek adtak hangot azzal kapcsolatban, hogy egyezség születik Afrika megsegítéséről a nyolcak (a világ hét legfejlettebb ipari állama és Oroszország) állam- és kormányfőinek az észak-németországi Heiligendammban szerda este megkezdődött háromnapos csúcstalálkozóján.

Merkel kancellár tisztességes, mégis nehéz hinni neki, amikor azt mondja, "bízzatok bennem". "Annyiszor csalódtunk már" - mondta Bono a találkozó után. Mint hozzáfűzte, Angela Merkel nagyon szeretne segíteni, "mi mégis a látnoki énjét szerettük volna látni, és ehelyett a gyakorlatias énjét láttuk".

Bob Geldof arról beszélt, "történelmi esély" kínálkozik, ezért fontos, hogy Németország befolyásos országként, a Nyolcak soros elnökeként mit tesz. Az óvatoskodás helyett bátor cselekvésre van szükség - jelentette ki.

A két rocksztár elmondta: tartanak tőle, hogy az idei G8-csúcs részvevői nem állnak készen arra, hogy határozottan megerősítsék a két évvel ezelőtti skóciai csúcstalálkozón Afrikának odaígért fejlesztési pénzek juttatását. (MTI)

Nincs meg a "közös nyelv" Koszovó ügyében Washington és Moszkva között

Bush és Putyin első itteni megbeszélésén kiderült: nem találtak közös nyelvet Koszovó kérdésében. Maga az amerikai elnök fogalmazott így. Bush reméli, hogy a Biztonsági Tanácsban folyó vita későbbi szakaszában már sikerül olyan formulát találni, amelyet Moszkva hajlandó elfogadni. Az albán többségű szerbiai tartomány jövőjéről az amerikai és az orosz elnök tovább egyeztet, addig is az USA változatlanul a független Koszovót lehetővé tevő tervezetet próbálja elfogadtatni a BT-ben - jelentette a Tanjug belgrádi hírügynökség.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.