A magyar postások is demonstráltak szerdán
A budapesti Nyugati pályaudvarnál lévő postánál Pecze Pál, a Postás Szakszervezet elnöke elmondta: Magyarországgal együtt tizenkét európai országban tiltakoznak hasonló módon a postások az előkészítetlen liberalizáció ellen.
Mint mondta, olyan versenyhelyzetet kívánnak rájuk kényszeríteni, amelyben a versenytársaknak nem kell teljesíteniük kötelező feladatokat, illetve a postások által hosszú évek alatt kiharcolt bérezési, szociális, foglalkoztatási feltételeket. Ez nem jelent egyenlő versenyt, ezért attól tartanak a szakszervezetek, hogy a liberalizáció kellő előkészítése nélkül nagyarányú elbocsátásokra kényszerül a posta.
Az elnök emlékeztetett arra: a hírlapterjesztésnél is megjelent egy szolgáltató, amely "kimazsolázta" a nagy haszonnal végezhető feladatokat, "a többit pedig oldja meg a posta". Az ilyen liberalizációból nem kérnek - szögezte le.
A postások ezért egyenlő versenyfeltételeket követelnek, bizonyos bérezési, szociális és foglalkoztatási normák kötelező alkalmazását valamennyi szolgáltatónál. A szakszervezet úgy véli, a veszteséges, kötelező, egyetemes postai szolgáltatásokhoz állami támogatást, finanszírozást kell biztosítani.
Pecze Pál hangsúlyozta: a postások európai szervezete kétmillió tagot képvisel. Az európai szakszervezet felhívja az Európai Parlamentet: utasítsa el az Európai Bizottság postai liberalizációs javaslatait, annak érdekében, hogy ne lehessen bérezési, szociális dömpinggel versenyelőnyhöz jutni. A foglalkoztatási feltételekre európai szintű jogszabályt követelnek a postások.
A Postás Szakszervezet vezetője a budapesti demonstráción elmondta, hogy tiltakozó levelüket eljuttatják a miniszterelnök, az Országgyűlés elnökének, illetve a magyar európai parlamenti képviselőknek.
(MTI)