Több ezren kezdtek tüntetést a G8 csúcs helyszínének közelében

Több ezren kezdtek tüntetést szerdán délelőtt Heiligendamm térségében az esti órákban kezdődő G8-csúcs ellen.

Helyszíni jelentések szerint mintegy tízezer tüntető nyomult több irányból a nyolcak csúcskonferenciájának helyszínét tizenkét kilométeres hosszúságban körülvevő beton-, illetve drótkerítés felé. Nem ismeretes a tüntetők tényleges szándéka, de korábban kilátásba helyezték a Heiligendammba vezető főbb útvonalak blokádját, hogy ily módon is megzavarják a tanácskozást.

A tüntetők többnyire húsz- és harminc év közötti fiatalok, s köztük értesülések szerint külföldiek is vannak. A tüntető tömegben feltűntek a szombati, rostocki véres összetűzéseket provokáló, talpig feketébe öltözött és fekete csuklyát viselő szélsőbaloldali autonóm csoport tagjai is.

Ismét elhatárolta magát az erőszakos cselekményektől az Attac globalizáció-ellenes nemzetközi szervezet németországi szárnya. Az Attac egyik vezetője nyilatkozatában annak a nézetnek adott hangot, hogy az erőszakos cselekmények lejáratják a békés megmozdulások részvevőit is.

Friss felmérés ismét azt mutatja, hogy a németek túlnyomó többsége támogatja a rendőrség keményebb fellépését az erőszakot alkalmazókkal szemben. Az Emnid közvélemény-kutató intézet szerdán nyilvánosságra hozott adatai szerint a megkérdezettek 71 százaléka  helyeselte a biztonsági intézkedések szigorítását, illetve a  rendőrség taktikáját.

Példátlan biztonsági intézkedések

Németország történetében soha nem látott biztonsági intézkedések közepette kezdődik szerdán este a legfejlettebb ipari országokat és Oroszországot tömörítő G8-csoport csúcstalálkozója.

A balti-tengeri üdülőhelyet tizenkét kilométer hosszúságú beton-, illetve drótkerítéssel zárták el a külvilágtól. Az állam- és kormányfők biztonságára, a csúcskonferencia zavartalan lebonyolítására több mint tizenhatezer rendőr felügyel. A rendőri egységek páncélozott járművekkel  vonultak ki a helyszínre, a parti vizeket pedig -  az esetleges terrortámadások eshetőségére felkészülve - hadihajók ellenőrzik.

A házigazda Angela Merkel német kancellár, egyben a G8 soros elnöke, közvetlenül a találkozó előtt közzétett üzenetében a közös felelősségre figyelmeztette az állam- és kormányfőket a napirenden szereplő témákkal, főként a környezetvédelemmel és Afrika megsegítésével kapcsolatban. A berlini Der Tagesspiegelben megjelent üzenetben reményét fejezte ki, hogy a heiligendammi csúcstalálkozó - amelyre meghívták a leggyorsabban fejlődő országok, továbbá több afrikai állam vezetőit - egyértelmű jelzést ad erre vonatkozóan.

A kancellár nem adta fel a reményt, hogy nyolcak találkozóján a klímaváltozás káros következményeinek mérséklése érdekében sikerül konkrét, illetve hosszú távú célkitűzésekben megállapodni, s a Kiotó utáni folyamatot az ENSZ keretei között tartani. Erre utal az, hogy Merkel a hivatalos megnyitó előtt kétoldalú megbeszélést tart George Bush amerikai elnökkel, aki a kötelező jellegű környezetvédelmi egyezségek legfőbb ellenzője.

A reményeket azonban lehűtötte az amerikai elnök környezetvédelmi tanácsadója. James Connaughton szerdán Rostockban bejelentette, hogy a heiligendammi csúcson jóváhagyandó légkörvédelmi dokumentum nem fog egyetemleges célértékeket (például a légkör melegedésének 2 fokban történő korlátozását, vagy a széndioxid kibocsátására vonatkozó hivatalos felső határértékeket) tartalmazni. Az egyes államoknak maguknak kell kitűzniük a vállalt célokat - hangoztatta Connaughton.

Merkel külön találkozót tervez Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, értesülések szerint mindenekelőtt az orosz-amerikai rakétaviszályról, amely berlini aggodalmak szerint jelentős mértékben megterhelheti a csúcsértekezletet. Német kormányforrások cáfolták azokat az állításokat, hogy a kancellár közvetítői szerepet vállalna.

Elsőként George Bush amerikai elnök érkezett meg - még kedden este - Heiligendammba, miközben mintegy ezren tüntettek látogatása ellen. A G8-csúcs ellenzői szerdára harminc békés tiltakozó megmozdulást jelentettek be, mindenekelőtt a Heiligendammba vezető utak blokádjával fenyegetve.

A csúcsértekezletet Heiligendamm legimpozánsabb szállodájában, a Hotel Kempinskiben tartják, amely az állam- és kormányfők szálláshelyéül is szolgál. Hivatalos  adatok szerint a csúcs költségei 92 millió euróra  rúgnak, azaz jelentősen "olcsóbb"  a csúcs, mint az elmúlt évben Szentpéterváron, s azt megelőzően a skóciai Gleneaglesben volt.

Az állam- és kormányfők találkozójára 58 országból  5200 újságíró akkreditáltatta magát, akik természetesen csak a "kerítésen túlról", a Heiligendamm szomszédságában lévő Kühlungsbornban felállított sajtóközpontból tudósíthatnak.

(forrás: MTI)

 

 

Holland aktivistát ellenõriznek a rendõrök a Laage repülõtér mellet
Holland aktivistát ellenõriznek a rendõrök a Laage repülõtér mellet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.