Hatpontos mérkőzés...

Mindenekelőtt tisztázzunk egy félreértést az újabb - a magyarok számára abszolúte tét nélküli - Eb-selejtezőt megelőzően. Itthoni hivatalos körökben előszeretettel hangoztatták az utóbbi időben, hogy mind a görög, mind a norvég válogatott minőségi ellenfél, csakhogy ez az északiakra egyáltalán nem igaz.

Az nem kiindulási alap, hogy a múlt év őszén a Megyeri úton elverték a magyar válogatottat, mint szódás a lovát...

A valódi mérce az a tizennégy mérkőzés, melyet a skandináv csapat a múlt évben és az idén vívott. Ezek közül mindössze hármat nyert meg (Moldova, Magyarország és Málta ellen...), ötöt döntetlennel zárt, és hatot elvesztett. Jegyzett csapattal szemben legutóbb 2005 júniusában aratott sikert: két esztendővel ezelőtt 3-2-re győzte le a svédeket Stockholmban. Azóta olyan megrázkódtatások is érték, mint az amerikaiaktól elszenvedett 0-5 vagy a bosnyákok elleni hazai kudarc. Ezt az 1-2-t egyébként nem lehet a szenzációk közé sorolni, mivel a világranglistán Bosznia-Hercegovina és Norvégia egymást követi az előkelőnek túlzással sem nevezhető 48. és 49. helyen.

E rangsorban a magyar válogatott mindössze nyolc helylyel van hátrébb a norvégnál, ezzel együtt "az esélytelenek nyugalmával" léphet pályára ma este Oslóban. Azért tettük idézőjelbe a bevett kifejezést, mert el lehet tűnődni rajta: ugyan miféle nyugalom a "leírtaké"? Márpedig az Eb-selejtezőkkel kapcsolatban az MLSZ vezetői is hónapok óta hangoztatják, hogy keresnivaló, az nincs... Büszkék azért ne legyenek erre, hiszen sok minden előfordult már az utóbbi évtizedek mind szegényesebb magyar labdarúgásában, de olyan még nem, hogy a selejtezőkön emberöltő óta sikertelen válogatott az ötödik helyen álljon kvalifikációs csoportjában. Onnan különben ezúttal még győzelemmel sem mozdulhatna el, hiszen a norvégok és a bosnyákok egyaránt négy ponttal előzik meg. (A görögök meg a törökök kilenc, illetve hét ponttal...)

Sikert persze semmi sem ígér, bármennyire közepes - az egyaránt elsőrangú John Arne Riise és John Carew felvonultatása dacára is - az ellenfél, amelynek szövetségi kapitánya, Age Hareide (a hírek szerint) elbúcsúzhat posztjától, ha kiválasztottjai ma nem szerzik meg mindhárom pontot. Egyrészt a krétai téblábolás megint csak világosan megmutatta, hol tart a magyar válogatott (sehol), másrészt a norvégokat 1981 óta nem tudták felülmúlni honfitársaink. Huszonhat esztendeje mind Oslóban, mind Budapesten nyertek (2-1, 4-1), de akkor még olyan labdarúgók voltak a pályán, mint Fazekas László, Garaba Imre, Kiss László, Müller Sándor, Nyilasi Tibor, Törőcsik András.

Összehasonlítást ne tegyünk; ne bántsuk meg a futballt képviselő régieket...

A csoport másik két mérkőzése ma: Görögország- Moldova, Bosznia-Hercegovina-Málta.

Norvégia-Magyarország

Eb-selejtező, Oslo, 19. Jv.: Iturralde Gonzalez (spanyol).

Norvégia: Opdal (3-szoros válogatott) - Storbaek (7), Hagen (23), Hangeland (34), John Arne Riise (61) - Björn Helge Riise (2), Andresen (31), Haestad (18) - Iversen (67), Carew (62), Pedersen (30).

Magyarország: Végh (24) - Csizmadia (5), Balogh (6), Juhász (25), Vanczák (21) - Szélesi (4), Tóth B. (21), Hajnal (13), Dzsudzsák (1) - Gera (43), Priskin (9).

A C csoport állása

1. Görögország 6 5 - 1 10-4 15
2. Törökország 6 4 1 1 16-6 13
3. Norvégia 6 3 1 2 13-6 10
4. Bosznia-Hercegovina 6 3 1 2 13-14 10
5. Magyarország 6 2 - 4 7-10 6
6. Málta 6 1 1 4 5-14 4
7. Moldova 6 - 2 4 3-13 2

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.