Politikai megállapodás az EU áfacsomagjáról
Tegnap tisztázták a csomag vitatott pontjait. Ilyen például az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokra vonatkozó passzus. Ez esetben az áfát a jövőben a szolgáltatást nyújtó ország helyett a szolgáltatást fogyasztó ország szabályai szerint kellene megfizetni - valószínűleg akkor, ha a vevő cég, de ha a szolgáltató magánszemélyeknek teljesít, akkor minden maradna a régiben. Luxemburg és Portugália, amelyek alacsony áfakulcsuk miatt sok ilyen céget vonzottak, ellenezték a javaslatot - Luxemburg nemzeti jövedelmének közel egy százalékát elveszíthetné ezáltal. Nincs viszont vita az áfa-visszaigénylési rendszer egységesítéséről és az egyablakos rendszer bevezetéséről.
Szó volt még az Európai Bizottság által az adócsalás ellen javasolt intézkedésekről. Az EU-ban becslések szerint az adócsalás évi 200-250 milliárd eurós kárt okoz, amiből az áfával kapcsolatos visszaélések 60-100 milliárdot tesznek ki. Az Ecofin tegnap felkérte a bizottságot: készítsen jogszabálytervet a csalás kiszűrésének hagyományos módszeréről, vagyis a nemzeti adóhatóságok szorosabb együttműködéséről. Továbbá hatástanulmányt kértek arról, hogy miként lehetne megszüntetni az uniós kereskedelemben az áfamentességet vagy működtetni az EU-ban az úgynevezett fordított adózást - ekkor nem a számla kiállítója fizetné be az áfát, hanem a termék, szolgáltatás vásárlója. A visszaigényléssel így kevésbé lehet áfát csalni. Valószínűleg Ausztria lesz az első tagország, amely kísérleti jelleggel három évre bevezetheti ezt - Magyarországon a hulladékkereskedelemben alkalmazzák a módszert, a hírek szerint sikerrel.
Jövőre jogszabályjavaslatot terjeszt be Kovács László a társaságiadó-alap egységes kiszámításának módjáról, ami a tervek szerint választható lesz a cégeknek.
Az Ecofin jóváhagyta Brüszszel javaslatára azt, hogy a bizottság megszüntesse a túlzottdeficit-eljárást Németországgal, Görögországgal, valamint Máltával szemben.