Nobel-békedíjasok szankciókat sürgetnek Szudán ellen
Desmond Tutu - aki az apartheid elleni küzdelemben játszott szerepéért kapta ezt az elismerést - ugyanolyan típusú szankciókat sürgetett a Szudán ügyében tartott meghallgatáson, mint amilyeneket annak idején a fajüldöző dél-afrikai rendszer ellen hozott a nemzetközi közösség. "A szankciók - különösen, ha célzottak - hatékonyak lehetnek, s ezek a mi esetünkben hatottak is" - mondta a dél-afrikai püspök.
Jody Williams, a taposóaknák elleni küzdelem amerikai élharcosa pedig arra sürgette az Európai Uniót, hogy ne várjon ENSZ-döntésre, hanem lépjen egyoldalúan, mert a világszervezet Biztonsági Tanácsában - Kína ellenkezése, Szudánt pártoló politikája miatt - nehezen haladnak a tárgyalások ebben az ügyben. Egyben mindkét Nobel-díjas sürgette az Európai Uniót, hogy tegyen többet a Dárfúrba vezényelt, ám megfelelő létszám és felszerelés hiányában szinte teljesen sikertelen afrikai békefenntartó erő támogatására.
Nemzetközi szakértők szerint Szudán nyugati tartományában, Dárfúrban 2003 februárja, a polgárháború kitörése óta mintegy 200 ezer ember veszítette életét és kétmillióan kényszerültek otthonaik elhagyására. A kartúmi vezetés nem hajlandó engedélyezni ENSZ-békefenntartók telepítését, sőt: sokak szerint ő maga segíti fegyverekkel a térségben garázdálkodó milíciákat.
(MTI)