A tulajnak joga van megválni bárkitől

A leginnovatívabb hazai informatikai vezetőnek járó CIO-díjjal tüntették ki április utolsó hétvégéjén Engel Lászlót, a Dunaferr Zrt. informatikai intézetének műszaki-fejlesztési igazgatóját. A következő munkanapon a vasmű bejelentette: átszervezés miatt megválnak tőle.

Kaphatok egy névjegykártyát? - kérdezem beszélgetőpartneremtől, Engel Lászlótól, aki így válaszol:

- Sajnos, a díjátadó gálán elosztogattam mindet. Újat meg már nem csináltattam, hiszen a rajta szereplő titulus már nem aktuális. Már nem én vagyok a Dunaferr Zrt. informatikai intézetének műszaki-fejlesztési igazgatója.

Április utolsó napjaiban viszont még Engel László töltötte be ezt a posztot. A 45 éves informatikus élete egyik legszebb hétvégéjét töltötte el Siófokon a hazai nagyvállalatok informatikai vezetőinek konferenciáján, ahol - számára is meglepetésként - megkapta a szakma egyik legrangosabb elismerését, a CIO-díjat (Chief Innovation Officer), amellyel az adott esztendő leginnovatívabb informatikai vezetőjét tüntetik ki.

- Május első munkanapján büszkén vittem be a vasműbe a díjat, hiszen azzal nemcsak az én tevékenységemet ismerték el, hanem az általam irányított csapat munkáját is - mondja Engel László. - Az ünneplésre azonban már nem maradt idő: fél kilenckor kézbesítettek számomra egy levelet, amely szerint fél tízkor meg kellett jelennem a cég létszámleépítési bizottsága előtt. Odamentem, kitettem az asztalra a díjat. A szemben ülők előbb udvariasan gratuláltak, majd a felettesem közölte, hogy a Dunaferr integrációjának részeként átszervezés miatt megszüntetik a munkakörömet, ezért megválnak tőlem. Egy pillanat alatt megkérdőjeleződött számomra mindaz, amit a munkatársaimmal együtt huszonegy év alatt felépítettünk.

Engel Lászlónak a vasmű volt az első munkahelye. Az iskoláit is Dunaújvárosban végezte, itt szerzett diplomát is. Egészen 1999-ig a Dunaferr keretein belül működtették a vasmű számítógépes hálózatát, nyolc évvel ezelőtt azonban az akkori menedzsment kiszervezte a cégből ezt a tevékenységet, és Ferrinfo Zrt. néven folytatták a munkájukat. Az új cég a biztos bevétel tudatában működhetett, hiszen a többségi tulajdonosa - maga a Dunaferr - állandó piacot jelentett.

- Önálló vállalkozásként jóval szabadabban működhettünk, mint a vasmű keretein belül, így bőven jutott lehetőség a fejlesztésekre, az embereink magas színvonalú képzésére - állítja Engel László, aki a Ferrinfoban is a műszaki-fejlesztési igazgatói posztot töltötte be. - A Dunaferr 2500 számítógépből álló informatikai rendszerének a működtetését 110 ember végezte.

A vasmű 2004-es privatizációját követően az új tulajdonos - az ukrán-svájci Donbass-Duferco konzorcium - bejelentette: a cégcsoport gazdaságos működtetése érdekében viszszaintegrálják a Dunaferr Zrt.-be azokat a tevékenységeket, amelyeket korábban - még az állami irányítás alatt - kiszerveztek belőle. Nyilvánvaló volt, hogy előbb-utóbb a Ferrinfo Zrt.-re is sor kerül.

- Tavaly ősszel kerültünk vissza a Dunaferr állományába, mégpedig a cég úgynevezett informatikai intézetébe, amit az ukrán tulajdonosok által kinevezett új információtechnológiai igazgató irányít - mondja Engel László. - Az elmúlt hónapokban kétségtelenül átalakult az addigi munkánk, a fejlesztések, az újítások háttérbe szorultak, a hangsúly a megkezdett projektek befejezésére, a meglévő informatikai rendszer működőképességének a fenntartására helyeződött át.

Az érzékelhető változások ellenére Engel Lászlót váratlanul érte az, hogy nem tartottak igényt további munkájára. A hozzá eljutott reakciók alapján másokat is sokkolt a hír, hiszen a Dunaferr-dolgozók közül most sokan úgy érzik: ők is bármikor az utcára kerülhetnek, ha egy frissen kitüntetett, magasan kvalifikált vezető beosztású informatikus sincs biztonságban.

- Természetesen egy tulajdonosnak joga van megválnia bármelyik alkalmazottjától, még akkor is, ha az illető éppen egy rangos szakmai elismerésben részesült - mondja az egykori műszaki igazgató. - Nem tartok attól, hogy belátható időn belül ne találnék munkát, ha nem Dunaújvárosban, akkor Budapesten vagy Székesfehérváron. A leginkább az fáj, hogy a vasmű a mostani döntésével megkérdőjelezte mindazt, amit hosszú évek alatt létrehoztunk, és amit az informatikai szakma is komoly teljesítménynek ismert el.

Megkerestük Csik Józsefnét, a Dunaferr Zrt. humángazdálkodási igazgatóját, aki kérdésünkre válaszolva elmondta: csupán a véletlennek tudható be, hogy éppen a szakmai díj odaítélése után közölték Engel Lászlóval a létszámleépítés tényét.

- Meglepetésről azonban nem lehetett szó, hiszen az informatikai intézetnél történő létszámváltozásokról már idén februárban tájékoztattuk a szakszervezeteket, március elsején pedig munkásgyűlést is tartottunk, ahol azt is közöltük, hogy milyen munkaköröket vonunk össze, illetve szüntetünk meg. Ez utóbbiak között szerepelt a műszaki-fejlesztési igazgatói munkakör. A cég korrekten járt el Engel Lászlóval szemben, amit az is jelez, hogy végül közös megegyezéssel távozik tőlünk - állította Csik Józsefné.

Engel László: A leginkább az fáj, hogy a vasmû megkérdõjelezte, amit évek alatt létrehoztunk
Engel László: A leginkább az fáj, hogy a vasmû megkérdõjelezte, amit évek alatt létrehoztunk
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.