Célpontban
Az ok: az amerikai ellenrakéta-rendszer lehetséges felállítása Csehországban és Lengyelországban - ahogy Vlagyimir Putyin mondta, "határaink közelében". Érthető az üzenet: Oroszország nem viseli el ezt az amerikai lépést. Az eddig sem lehetett kétséges, hogy az orosz interkontinentális hadászati rakéták mely célpontokra irányítottak. De Európa a hidegháború állítólagos befejezése óta nem volt rajta ezen a térképen.
Az elmúlt hetekben-hónapokban szinte naponta hangzott el egy figyelmeztető orosz nyilatkozat. Megtudtuk, hogy az orosz haderő új nukleáris és rakétafegyvereket fejleszt ki, lecseréli az elavult állományt. A minap próbálták ki ezeket, köztük egy új robotrepülőgépet 50-280 kilométeres hatótávolsággal. A majdani lengyelországi rakétabázisok jól elérhetők vele kalinyingrádi területről... Mindehhez régen hallott frazeológia járult. Putyin épp a görög elnökkel tárgyalva közölte, hogy az "imperializmus nem tör át". És a sok jelzés mind arról szólt, hogy az orosz elnökválasztás előtti évben Moszkvában az új retorika mellé új programot is felsorakoztatnak. Katonaiakat. Megnyugtatásul az oroszok tárgyalásokat javasolnak a NATO-Oroszország Tanács keretében, ahol felvetnék, hogy az iráni és észak-koreai rakéták elleni védekező rendszert közösen állítsák fel. Egyébként az USA feltehetően az atlanti szövetséget sem, csak egyes tagjait vonná be alvállalkozónak a rendszerébe.
A fenyegetés és a tárgyalásra való felszólítás egyszólamú: Moszkva eldöntötte, nem tűri el többé, hogy az USA a feje felett döntsön. "Vége az egypólusú világnak!" - üzeni. Azt sem viseli el, hogy Európa packázzon vele a lengyel hús, az észt városrendezés, vagy éppen a grúz vámügyek miatt. Nem hagyja, hogy demokráciáját az amerikai külügy vagy az Európai Parlament minősítse. Putyin kijelentette, hogy ő demokrata, és ennyi.
Volt egy másik moszkvai hír is a hét végén. E szerint az oroszok ezentúl nem sürgetik az ország felvételét a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO). A nyersanyagokat úgy is el lehet adni, akkor meg minek az a sok kötöttség, kinek kell, hogy a birodalmat "működő piacgazdaságnak" minősítsék? Ez talán félelmesebb a rakétáknál is, arra utalna, hogy az Oroszországot irányító elit feleslegesnek tartja, hogy az ország - más fejlett államokhoz hasonlóan - bekapcsolódjon a világgazdaság működését ellenőrző szervezetbe. Tehát, hogy adott esetben minősítsék és ellenőrizzék viselkedését a partnerek. Az oroszok visszatérnek a kétoldalú alkuk és a sokoldalú fenyegetések rendszeréhez.
Kérdés, hogy a G8 találkozóján, s majd júliusban a Bush család "fészkében" jutnak-e valamilyen megoldásra. A jelenlegi feszültség ugyanis voltaképpen irracionális. Lehet, hogy az ürügyül szolgáló amerikai rakétatervek is azok. Most mintha közelednénk a nyolcvanas évekhez. Rakéták irányulnak felénk (jelenleg keletről) valamiféle támadástól tartva. Eközben újra elő kell szedni az elavultnak hitt értelmező szótárakat. Hogy felfejthessük, mire gondolnak, ha azt mondják: az imperializmus nem törhet át!