Díszpolgárpukkasztók
Az előző héten Tarlós István óbudai díszpolgári címe és Szörényi Levente angyalföldi sikertelen jelölése váltott ki éles hangú vitákat. A XIII. kerületben a helyi Fidesz-KDNP arra hivatkozva részesítette volna az elismerésben az ismert zeneszerzőt, mert a városrészben járt általános iskolába, és ott fektette le azokat az alapokat, amelyekre életműve épült. Mivel a javaslatot sem az MSZP, sem az SZDSZ nem támogatta, mondván, a Fidesz indoklása nem eléggé kimerítő, az ellenzéki frakció nem vett részt az elismerésék átadásának ünnepségén, az oda igyekvőknek pedig tiltakozása jeleként sárga rózsákat osztogatott. Spaller Endre, a XIII. kerületi Fidesz-KDNP-frakció vezetője nyílt levelet írt az egyébként konszenzussal díszpolgárrá választott Nádas Péter írónak, felhívva a figyelmét a többség szerintük kirekesztő magatartására. Az író egyébként nem vett részt az ünnepségen.
Tarlós István óbudai díszpolgárrá választása is felborzolta a helyi kedélyeket; az MSZP nem támogatta a jelöltet, nem személye, hanem amiatt, hogy Tarlós jelenleg a fővárosi Fidesz-frakció vezetője, valamint a városházi Fidesz-KDNP-frakciószövetség elnöke. Pető György, a III. kerületi MSZP-frakció vezetője szerint "nem ildomos" olyasvalakit díszpolgári címmel jutalmazni, aki aktuális politikai tisztséget visel. Bús Balázs óbudai fideszes polgármester erre azzal vágott vissza, hogy nem a politikai tevékenység, hanem a kerületért végzett munka az elismerés alapja, és emlékeztetett arra, hogy korábban Kiss Imre korábbi óbudai tanácselnök is díszpolgári címet kapott, ráadásul ő akkoriban a Munkáspárt kerületi elnöke volt.
Nemcsak a díszpolgári cím odaítélése körüli vitákra, hanem az elismerés visszavonásának kezdeményezésére is volt már példa Budapesten. Országos botrányt váltott ki a XVI. kerületben Büki Tamás független városatya kezdeményezése, miszerint Persányi Miklóstól és Novák Dezsőtől vonják meg a kitüntető címet. Büki ezt azzal indokolta, hogy Persányi, úgymond, az SZDSZ köreihez tartozik, vagyis aktív politikai szerepet vállal, az egykori olimpiai bajnok labdarúgó pedig ügynökmúltja miatt vált érdemtelenné az elismerésre. A XVI. kerületi képviselő-testület jobboldali többsége előbb határozatot hozott arról, hogy viszszavonja a két díszpolgártól a címet, Kovács Péter fideszes polgármester végül úgy nyilatkozott, elfogadják a korábban - a cím odaítéléséről született - döntéseket, még ha azzal erkölcsileg nem is értenek egyet.
Az előző önkormányzati ciklusban hosszas vita bontakozott ki az MSZP-SZDSZ-koalíció és az ellenzék között Sztálin budapesti díszpolgári címéről. A generalisszimusz Kádár János javaslatára 1947-ben lett Budapest díszpolgára. A kormánypártok azért nem akarták viszszamenőleg törölni az elismerést, mert szerintük a jelenlegi Fővárosi Közgyűlés nem jogutódja a Fővárosi Tanácsnak, másrészt nem szerencsés utólag átírni a történelmet. Végül határozatban határolódtak el Sztálintól, aki érdemtelen arra, hogy Budapest díszpolgára lehessen, címétől viszont jogilag nem fosztották meg.