Vágásra vár a GKI

Idén a külső és a belső pénzügyi egyensúly jelentősen javul, ez azonban a növekedés, az infláció és a munkanélküliség elkerülhetetlenül romló mutatóival jár - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése. E szerint a reformok még töredékesek, ellenállásba ütköznek, számos kisebb-nagyobb technikai és politikai hibával terheltek.

A kutatók szerint a gazdasági növekedés üteme lassul ugyan az idén, de - hála az uniós konjunktúrának, amelyet az exportőrök kihasználhatnak - a bővülés gyorsabb lehet a tervezettnél: a GDP összességében 3,2 százalékkal emelkedik a GKI szerint.

Az export 18, az import 15 százalékkal bővül, az áruforgalom hiánya a 2006. évi kétmilliárd euróról 2007-ben egymilliárd euróra mérséklődik. Ezzel a magyar gazdaság teljes (szolgáltatásokat is tartalmazó) külkereskedelmi mérlege egyensúlyba kerül. A folyó fizetési mérleg hiánya - főleg a külföldi cégek jelentős profitrealizálása miatt - 4,5 milliárd euró körüli lesz.

Az infláció csak átmenetileg gyorsult, áprilistól enyhén, szeptembertől erőteljesen mérséklődik. Az év első nyolc hónapjának átlagos inflációja 8,3 százalék körül lesz, de az utolsó négy hónapban az árak emelkedése már csak átlagosan 4,8 százalékot tesz ki. A nominális bruttó keresetek ugyan a tervezettnél gyorsabban, 7,5 százalékkal emelkednek, de a tervezettnél magasabb, mintegy 7 százalékos lesz az infláció is. A GKI szerint a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható, ám szeptembertől kezdve a reálbérek már nem lesznek kisebbek az egy évvel korábbi szintnél.

Májusban főleg a gyors bérkiáramlásra hivatkozva maradt el a jegybanki alapkamat csökkentése, erre azonban júniusban már nagy valószínűséggel sor kerül. Az év végére 6-6,5 százalék közötti alapkamat várható a GKI szerint. A forint tartósan erős marad, a befektetőket vonzani fogja a még mindig magas kamat. Éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű.

A kelet-európai konvergencia a befektetők számára az elkövetkező években is sikertörténet marad - állítja a bécsi székhelyű Raiffeisen Capital Management (RCM). A vagyonkezelő a konvergenciafolyamatban részt vevő kelet-európai államok piaci előnyeként az alacsony bérszínvonalat és az összehasonlításban alacsony vállalkozásokat terhelő adókat tartja. A társasági adó a régió országaiban kevés kivétellel mindenhol 20 százalék alatt mozog, míg az EU olyan tagállamaiban, mint Németország, Franciaország vagy Olaszország, akár a 38 százalékot is elérheti. Közben a kelet-közép-európai államok bérszínvonala és az egységnyi termékre jutó bérköltsége továbbra is nagyon vonzó a nyugati vállalkozások számára. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.