Környezetvédelmi áttörést remél a G8-csúcson Tony Blair

Környezetvédelmi áttörést remél Heiligendammban Tony Blair brit miniszterelnök.

 

A kormányfő mindezt vasárnap késő délután egy berlini parlamenti konferencián hangsúlyozta, közvetlenül azelőtt, hogy a német fővárosban tárgyalásokat kezdett Angela Merkel kancellárral.

Blair és Merkel számára az is áttörést jelentene, ha a fejlett ipari államokat és Oroszországot tömörítő, G8-csoport szerdán kezdődő csúcstalálkozóján a környezetvédelem területén kompromisszumos megoldás születne, s meg tudnának állapodni a kiotói szerződés lejárta, azaz 2012 utáni folyamat fő irányelveiben.

Ezzel összefüggésben mindketten utaltak az Egyesült Államokkal fennálló nézeteltérésekre, üdvözölték ugyanakkor, hogy George Bush amerikai elnök a napokban javaslatot terjesztett elő az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásnak hosszú távú csökkentésére. Hangsúlyozták, hogy az amerikai javaslatot megvitatják a küszöbönálló csúcskonferencián.

A nyolcak elnöki tisztségét betöltő német kancellár örvendetesnek nevezte, hogy egy olyan ország, amelyik nem ratifikálta a kiotói jegyzőkönyvet, s élen jár az üvegházhatású gázok kibocsátásában, egyáltalán foglalkozik a klímaváltozás káros hatásainak mérséklését célzó erőfeszítésekkel. Mindez némi esélyt jelent - hangoztatta Merkel, ugyanakkor nyomatékosan rámutatott arra, hogy előrelépés csakis akkor lehetséges, ha az amerikai javaslatot sikerül beágyazni egy, az ENSZ által irányított folyamatba. Merkel az előrelépés érdekében fontosnak nevezte a felzárkózóban lévő, fejlődő országok, elsősorban Kína és India meggyőzésének szükségességét is, utalva arra, hogy a szóban forgó államok képviselői szintén ott lesznek a csúcson.

Merkelhez hasonlóan Blair is esélyként értékelte az amerikai javaslatot, de szintén az ENSZ környezetvédelmi szerepvállalásának szükségességéről beszélt.

A csúcsértekezlet másik fő feladatának mindketten Afrika megsegítését nevezték és kiemelték: a nyolcaknak át kell tekinteniük, hogy mit valósítottak meg a skóciai Gleneaglesben két évvel ezelőtt kitűzött teendők közül, s ennek fényében kell meghatározniuk az elkövetkező időszak programját. Merkel szerint a nyolcak nem engedhetik meg maguknak a további késlekedést, s be kell tartaniuk a két évvel ezelőtt vállalt ígéreteket. A kancellár asszony és brit vendége a reformok előmozdítását célzó fejlesztési segélyekről, az oktatás támogatásáról, illetve a járványok leküzdéséhez nyújtandó segítségről beszélt.

A sajtóértekezleten Koszovóval kapcsolatban Blair azt mondta, Oroszország és a nyugati államok közötti nézeteltérések fényében a jelenleg Szerbiához tartozó tartomány jövőbeni státusát illetően egyszerűen nem tudja, mi a kiút. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy sikerül konszenzusra jutni, s Moszkvának - mint az orosz kormány kilátásba helyezte - az ENSZ Biztonsági Tanácsában nem kell élnie vétójogával.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.