Putyin: a rakétatelepítési tervek növelik egy nukleáris konfliktus veszélyét

Vlagyimir Putyin a Der Spiegel című hamburgi hetilap legfrissebb számában megjelent nyilatkozatában rendkívül élesen ítélte el az Egyesült Államok kelet-európai rakétatelepítési terveit.

A történelemben első ízben fordulna elő, hogy az amerikai nukleáris rendszer egyes elemei az európai kontinensen kerülnének telepítésre, ami megváltoztatná a nemzetközi biztonság egész építményét - jelentette ki az orosz államfő.

 

Putyin nyilatkozata közvetlenül a fejlett ipari államokból és Oroszországból álló G8 csoport csúcstalálkozója előtt jelent meg, szinte egy időben azzal, hogy George Bush amerikai elnök egy hétvégi interjúban ismét a telepítés mellett szállt síkra, hangoztatva, hogy az nem Oroszország ellen irányul.

Az orosz államfő megismételte azt a korábbi álláspontját, hogy az Egyesült Államok valami olyan veszély ellen akar védelmi rendszert telepíteni, amely nem is létezik. Az amerikai magatartás - hangsúlyozta az orosz elnök - növeli egy nukleáris konfliktus kirobbanásának lehetőségét.

Az elnök emlékeztetett arra, hogy országa betartotta az európai hagyományos fegyverzetek korlátozásáról létrejött megállapodást, s a leszerelés jegyében több más intézkedést is tett. Putyin szerint Oroszország egyoldalú leszerelést hajtott végre, anélkül, hogy látná a partnerek erre irányuló szándékét.

Az elnök hangsúlyozta, hogy Oroszország szerint a tervezett rakétavédelmi rendszer európai telepítését semmi nem indokolja. Reményét fejezte ki, hogy Washington odafigyel Moszkva álláspontjára, s felülvizsgálja a telepítéssel kapcsolatos döntését. "Ellenkező esetben reagálnunk kell" - hangsúlyozta az orosz államfő. Ennek kapcsán utal arra, hogy a tervezett amerikai rakétatelepítéssel - mint fogalmazott - megszűnik a kialakult nemzetközi stratégiai egyensúly. Ennek helyreállítása érdekében egy olyan rendszert kell létrehoznunk, amely képes a szóban forgó amerikai fegyverek megsemmisítésére - hangoztatta Putyin.

Az elnök vádolta Washingtont azzal is, hogy politikájával nem segíti elő a bizalom légkörének kialakulását. Szavai szerint őszinte tárgyalásokkal a nagy nemzetközi válságok közül néhány elkerülhető lett volna, s ezzel összefüggésben elsősorban Irakra utalt.

Magát igazi demokratának nevezve Vlagyimir Putyin elmarasztalta az Egyesült Államokat és a Nyugatot az emberi jogok helyzete miatt is. "Amerikában megkínozzák az embereket - például Guantanámón -, Európában pedig gázt vetnek be a tüntetőkkel szemben" - hangoztatta az elnök, aki az interjúban válasz nélkül hagyta az oroszországi emberjogi helyzetre vonatkozó kérdést.

Saját, jövő márciusban esedékes utódlásával kapcsolatban Putyin kijelentette: Oroszország következő elnökének "egy becsületes, rátermett, magas szinten felkészült és nagy tapasztalatokkal rendelkező politikusnak kell lennie, aki rendelkezik majd a legtöbb választó bizalmával."

Hivatali idejének lejártával a jelenleg 54 éves Putyin saját szavai szerint nem kíván nyugállományba vonulni. "A nyugdíjhoz még túl fiatal vagyok" - jelentette ki, hozzáfűzve, hogy dolgozni kíván, s erre vonatkozóan van néhány elképzelése. Ezeket azonban nem részletezte.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.