Újabb három cseh falu szavazta le az amerikai radart
Újabb három cseh falu lakossága utasította el a Csehországba tervezett amerikai radarállomást - közölték vasárnap reggel az előző nap megtartott helyi népszavazások eredményét.
A radarállomást, amely az amerikai légvédelmi pajzs része lenne, az elképzelések szerint a Prágától mintegy 60 kilométerre délnyugatra lévő Brdy katonai körzetben építenék fel.
Hvozdany, Tení és Zajecov, ahol a népszavazás lezajlott, közel vannak a radar tervezett helyéhez. Mindhárom helyen a voksolók több mint 90 százaléka szavazott a radar felépítése ellen. Már korábban a radar ellen szavazott Trokavec és Víska lakossága is. Négy faluban a népszavazás helyett felmérést tartottak, amelyekben a lakosok döntő többsége szintén elutasította a radart.
Országos felmérések szerint az amerikai radarállomást a cseh lakosság mintegy kétharmada ellenzi, s mintegy 25 százaléka támogatja.
A helyi népszavazások eredménye a kormányra és a parlamentre nézve nem bír kötelező jelleggel.
A radarállomás esetleges felépítéséről május elején kezdett hivatalos tárgyalásokat Prága és Washington. Vlasta Parkanová cseh védelmi miniszter szerint hosszú és nehéz tárgyalásokra kell számítani, s a végső döntés várhatóan csak a jövő év tavaszán születik meg. A cseh ellenzék országos népszavazást követel, de ezt a kormányzó jobboldal elutasítja.
A sokat vitatott radarállomás lesz várhatóan a központi témája George Bush, amerikai államfő keddi prágai megbeszéléseinek.
Az Egyesült Államok azért szeretné Csehországban és Lengyelországban felépíteni rakétavédelmi pajzsának egyes részeit, hogy a rendszer, amely a NATO-szövetségesek többségének a védelmét szolgálná, a lehető leghatékonyabb legyen - jelentette ki Bush abban az interjúban, amelyet szombaton közölt a Mladá Fronta Dnes című cseh lap.
Az amerikai elnök megismételte, hogy a rakétavédelmi pajzs nem irányul Oroszország ellen, amely erőteljesen ellenzi Washington terveit.
Hozzátette: az Egyesült Államok azt szeretné, ha Oroszország megismerkedne az amerikai technológiával. "Felszólítjuk őket, hogy jöjjenek el és mindent nézzenek meg" - mondta Bush. Kijelentette: a hidegháború már befejeződött, s az egyes országoknak most olyan szélsőségesek fenyegetéseit kell visszaverniük, akik elszántak a gyilkolásra is, hogy győzelemre juttassák saját ideológiájukat.
Putyin szerint viszont a rakétatelepítési tervek növelik egy nukleáris konfliktus veszélyét. A Der Spiegel című hamburgi hetilap legfrissebb számában megjelent nyilatkozatában rendkívül élesen ítélte el az Egyesült Államok kelet-európai rakétatelepítési terveit.
(MTI)