Fodor a Rába-habzás megszüntetéséről tárgyalt osztrák kollégájával
Fodor Gábor elmondta: osztrák kollégájával, Josef Pröllel megerősítették azt a kölcsönös szándékot, hogy a Rába szennyezését vizsgáló akciócsoport gyors és konkrét munkát végezzen. Egyetértettek abban, hogy a habzás megszüntetése érdekében nem teóriákra, hanem tényleges cselekedetekre, konkrét megoldásra van szükség.
Illegális szemétimport
Megbeszélést folytatott Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszterrel is a Magyarországra érkezett német szemétről. Nyilatkozatában a magyar miniszter hangsúlyozta: szeretné az ügyet belátható időn belül megoldani és reméli, hogy folyamatos lesz az együttműködés a két ország között.
Az MTI kérdésére válaszolva Fodor Gábor úgy értékelte, hogy a függőben lévő ügyek tekintetében teljes volt az egyetértés a miniszterek között.
A német uniós elnökség által rendezett, nem hivatalos találkozóról szólva Fodor Gábor elmondta: a miniszterek mindenekelőtt azt a közös üzenetet fogalmazták meg, hogy a környezetvédelemmel, a környezettudatos gondolkodással kapcsolatos szemléletmódnak hatékonyan elő kell segíteni a gazdaság fejlődését, illetve megújítását.
Harmadik ipari-technológiai forradalom
A miniszter hangsúlyozta, hogy a világ valójában egy harmadik ipari - technológiai - forradalom előtt áll. Ez egyértelműen a környezettudatos iparágak előrelendülését és környezetbarát technológiák alkalmazását jelenti majd. Fodor Gábor utalt arra, hogy a hagyományos energiák kimerülőben vannak, rendkívül károsak az emberi környezetre, s ezért is kell új technológiára átállni.
Mindez - mint hangsúlyozta - Magyarország számára is kulcsfontosságú. Emlékeztetett arra, hogy miniszterként nem pusztán egy ágazatot, hanem egyben egy szemléletmódot is kíván képviselni, mégpedig a környezettudatos gondolkodásmód szemléletmódját. "Számunkra, magyarok számára is mindez óriási lehetőséget jelent arra, hogy az európai uniós támogatást jó kihasználva a legkorszerűbb, egyben környezetbarát technológiát honosítsuk meg. Ennek rendkívüli jelentősége lehet a magyar ipar számára" - mondta a miniszter, hangsúlyozva ugyanakkor az üzleti szférával való együttműködés fontosságát. Világossá kell tenni, hogy ez egyben az üzleti szféra érdeke is - tette hozzá.
Bush-kritika
A küszöbönálló G8-csúcs előtti amerikai-európai környezetvédelmi ellentétekre utalva a miniszter elmondta, hogy Essenben több bírálat is elhangzott a Bush-kormányzat címére, s megfogalmazódott az a remény, hogy a következő amerikai adminisztráció a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekről másként gondolkodik majd.
(MTI)