Klímaváltozás a Fehér Házban
A lépés a támogatói szerint a jó irányba mutat, de mit sem ér, ha Amerika nem korlátozza saját környezetszennyezését. Bírálói viszont attól tartanak, hogy az egész csak a felelősség elhárítása, időhúzás, illetve a témáról az ENSZ keretében folyó tárgyalások elleni manőver.
A Bush-javaslat értelmében a globális klímaváltozást okozó gázok kibocsátásáért leginkább felelős országok (köztük az 1997-es kiotói megállapodásból kimaradó Kína és India) még az idén tárgyalásokat kezdenének. A cél ötvenéves távlati célok megfogalmazása, miközben minden nemzet saját maga szab középtávú, tíz-húsz éves határokat a károsanyag-kibocsátásának. Bár Bush vagy a bejelentést kommentáló szóvivője ezt nem mondta ki, a kezdeményezés önkéntes lépéseket feltételez, a megállapodás be nem tartásáért semmilyen szankció nem járna.
Az amerikai elnök először 2005-ben ismerte be, amit korábban tagadott: úgy tűnik, az emberi tevékenységnek mégiscsak van köze a klímaváltozáshoz. A tudományos világ azóta sok erre vonatkozó bizonyítékkal szolgált, és Bush éppen erre hivatkozva mondhatta, hogy ma már több ismerettel rendelkezünk a folyamatról. A Fehér Házra fokozódó nyomást gyakorolnak Amerika európai szövetségesei, elsősorban Nagy-Britannia és Németország, valamint Japán.
Angela Merkel kancellár már be is jelentette, hogy 2050-re a fejlett ipari országok a felére akarják csökkenteni a káros anyagok kibocsátását. A jövő héten sorra kerülő G8-csúcson Merkel ezt is napirendre akarja venni, az amerikai diplomácia azonban ellenáll. Amerikai kommentárok szerint Bush el akarja kerülni, hogy már a jövő héten pellengérre állítsák, és végül úgy vonuljon be a történelembe, mint aki az egész emberiség jövőjét veszélyeztető probléma elől menekülve a homokba dugta a fejét.
Berlin szerint Washington PR-fogásáról van szó
Angela Merkel (CDU) német kancellár udvarias házigazdához illően üdvözölte Bush klímajavaslatát, de hangoztatta: a G8 közös nyilatkozatán még tovább kell dolgozni. A német sajtó szerint az amerikai elnök ügyes PR-fogással megpróbálja elérni, hogy ne őt tegyék felelőssé, ha mégsem sikerül megállapodni a jövő heti heiligendammi G8-csúcson. Ennek érdekében - a német Frankfurter Allgemeine Zeitungnak és a ZDF televíziónak nyilatkozva - a klímaváltozás elleni globális harc új vezetőjének szerepében igyekezett bemutatkozni.
A németek továbbra is ragaszkodnak hozzá, hogy a tárgyalások a klímavédelemről az ENSZ-ben, és ne egy zárt csoportban folytatódjanak. Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszter "trójai lónak" minősítette az amerikai javaslatot, amely roppant veszélyes, hiszen nem tartalmaz konkrét célkitűzéseket, viszont alááshatja a többi állam elszántságát. (I. E.)